Гана надделя над Гвинея в първия мач на турнира

Съли Мунтари донесе победата на Гана над Гвинея с 2:1 с прекрасен гол в последната минута на мача на откриването в 26-ото издание на турнира за Купата на африканските нации по футбол.
Съли Мунтари донесе победата на Гана над Гвинея с 2:1 с прекрасен гол в последната минута на мача на откриването в 26-ото издание на турнира за Купата на африканските нации по футбол. Полузащитникът на английския „Портсмут“ Мунтари се разписа с шут от 25 метра, като топката се заби под гредата и над безпомощния вратар Кемоко Камара. Преди двубоя се състоя пищна церемония по откриването, а сред 40-те хиляди зрители бяха двамата големи шефове на футбола - президентите на ФИФА Сеп Блатер, на УЕФА Мишел Платини и на КАФ Иса Хаяту. Президентът на страната домакин - Джон Кофи Агиекум Куфуор, даде началото на шампионата. Той заяви, че Гана е горда да приеме финалите на турнира за Купата на африканските нации. Домакините на турнира поведоха в резултата в 55-ата минута, когато Асамоа Гиян превърна в гол дузпата, отсъдена за нарушение срещу Жуниор Агого от страна на защитника Умар Калабан. Последният обаче се реваншира с изравнителен гол десет минути по-късно. Калабан се извиси над всички след изпълнение на корнер и стреля с глава, като топката се удари в напречната греда и спря в мрежата. И когато всички очакваха мачът да завърши наравно, Мунтари изстреля невероятна бомба и хвърли в екстаз привържениците на Гана. Отборът на Мароко разби Намибия с 5:1 във втората среща от турнира за Купата на Африканските нации по футбол. Мароко започнаха силно двубоя и след 5 минути игра водеха с 2:0, след две точни попадения на Суфиан Алуди. В първата минута той откри резултата, а четири минути по-късно бе изведен сам срещу вратаря на Намибия и го прехвърли, отбелязвайки второто си попадение. Бързоногото крило Брайън Брендел отбеляза гол в 23-ата минута за Намибия и намали резултата в срещата с мароканците на 1:2 , но пет по-късно Алуди оформи своя хеттрик след удар с глава. Защитникът на френския „Нанси“ Кретиен след рейд навлезе в наказателното поле и бе спънат, след което съдията от Камерун Ивее Девине отсъди дузпа в полза на Мароко. Сектиуи точно изпълни 11-метровия наказателен удар и Мароко поведе с 4:1. Любопитно е, че футболистът на ЦСКА (София) Абдер Кабус е титуляр за Мароко. Съставът на френския треньор Анри Мишел се смили над тима на Намибия през второто полувреме и се задоволи с още един гол чрез Зерка в 74 минута.