Пиронкова на крачка от сензацията срещу № 2 Кузнецова

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова отпадна във втория кръг на Australian Open, въпреки че изигра страхотен двубой срещу поставената под № 2 в основната схема рускиня Светлана Кузнецова.
Калоян Атанасов Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова отпадна във втория кръг на Australian Open, въпреки че изигра страхотен двубой срещу поставената под № 2 в основната схема рускиня Светлана Кузнецова. Под бурните аплодисменти на колоритна българска агитка от 15-20 души на централния корт Rod Liver Arena Цвети поведе с 3:0 гейма в началото на сета, като проби Кузнецова във втория гейм. След това обаче рускинята намали до 3:2, връщайки пробива на пловдивчанката, но Пиронкова доведе нещата до 5:3 в своя полза. При 5:3 в първата част Цвети изпусна сетбол При този резултат Цвети имаше сетбол, но не успя да го реализира и Кузнецова спечели гейма и доведе нещата до 6:5 и сервис за спечелването на сета. Пиронкова пак показа характер и успя да пробие подаването на втората в схемата, за да доведе нещата до тайбрек, където обаче Кузнецова бе безапелационна - 7:0 точки и 7:6 за рускинята в първия сет. Пиронкова реализира пробив в самото начало на втория сет, но силите й стигнаха дотук и след 2:2 гейма Кузнецова спечели следващите четири, а с това и мача – 7:6, 6:2 за 91 минути. „Не беше никак лесен мач. Съперничката ми ми създаде доста трудности, но важното е, че победих. След като Пиронкова изпусна двата си сетбола, сякаш поизгуби концентрация и аз се възползвах от това. Видях, че форхендът й е по-слаб и до края на мача се опитвах да го атакувам“, сподели Кузнецова, която в трети кръг ще срещне победителката от двубоя Агниешка Радванска - Паулин Парментие. Още четири рускини се класираха за третия кръг в надпреварата при жените. № 6 Анна Чакветадзе победи сънародничката си Алиса Клейбанова с 6:3, 6:4, 27-мата Maрия Кириленко разби Акико Моригами от Япония с 6:1, 6:1, Надя Петрова надделя над Ан Кремер (Люксембург) със 7:5, 7:5, а Екатерина Макарова се наложи над австрийката Ивон Мойсбюргер с 6:3, 6:1. Поставената под № 8 американка Винъс Уилямс също продължава напред след трудна победа над Камий Пен (Франция) със 7:5, 6:4. Федерер се позабавлява и със Санторо № 1 в мъжката схема Роджър Федерер размаза френския ветеран Фабрис Санторо с 6:1, 6:2, 6:0. За втори пореден мач в турнира Федерер губи едва три гейма. С убедителна победа се поздрави и № 3 в схемата Новак Джокович (Сърбия), който надигра Симоне Болели (Италия) с 6:1, 6:2, 6:2. Испанецът Давид Ферер взе бърза победа срещу Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) с 6:3, 6:4, 6:0. Местният любимец Лейтън Хюит се затрудни максимално с узбека Денис Истомин, но в крайна сметка спечели със 7:6 (7:5), 6:3, 5:7, 6:1. Междувременно Сесил Каратанчева продължава да побеждава на турнира в Съпрайз, Аризона, с награден фонд 25 000 долара. Този път потърпевша бе № 5 в схемата Сунита Рао от Индия, която, въпреки че взе първия сет с 6:2, по-нататък бе безпомощна срещу Сесил и българката се наложи с 2:6, 6:3, 6:2. Следващата противничка на Каратанчева е Робин Стивънсън от САЩ, която е на 449-о място в ранглистата на WTA.