Анди Мъри стана първата жертва от мъжкия топ 10

Деветият в основната схема при мъжете, британецът Анди Мъри, бе принуден да се сбогува с първия турнир от „Големият шлем“ за сезона още след дебютното си появяване на кортовете на „Род Лейвър Арина“ в Мелбърн.
Калоян Атанасов Деветият в основната схема при мъжете, британецът Анди Мъри, бе принуден да се сбогува с първия турнир от „Големият шлем“ за сезона още след дебютното си появяване на кортовете на „Род Лейвър Арина“ в Мелбърн. Шотландецът бе надигран с 3:1 сета от никому неизвестния французин Джо Вилфрид Цонга (в отделните сетове 7:5, 6:4, 0:6, 7:6). Цонга успя да спечели първите два сета след по-добри разигравания от Мъри, който демонстрира познатия си стил едва в третия сет, размазвайки съперника си с 6:0 като демонстрира богат арсенал от удари. Цонга получи схващане на левия крак, заради което на няколко пъти потърси намесата на масажист, но въпреки това първи успя да се добере до пробив, след като спечели 9-ия гейм и имаше възможността да сервира за мача. Мъри обаче върна пробива, а след това двамата си размениха по един гейм, което доведе нещата до тайбрек. Французинът Цонга се наложи в драматичен тайбрек Цонга спечели тайбрека със 7:6 и изхвърли Мъри още в първия кръг на Australian Open .18-ият поставен в схемата аржентинец Хуан-Игнасио Чела също трябваше да напусне борбата, победен от испанеца Гийермо Гарсия Лопес – 4:6, 2:6, 6:1, 2:6, а № 4 – Николай Давиденко, продължава напред след победа над Мишел Йодра с 3:0 сета (7:5, 7:5, 6:3). Във втори кръг продължава и Игор Андреев, който надделя над Андрей Павел с 5:7, 6:2, 7:6, 6:3. Третата поставена в дамската схема Йелена Янкович трябваше да изиграе 3-часов драматичен двубой, за да надделее над Тамара Пажек с 2:6, 6:2, 12:10. Янкович започна мача с много слаба игра и загуби сета с 2:6. Вторият сет след поредица от грешки на Пашек, сръбкинята спечели с 6:2. В третия сет № 3 в основната схема изоставаше с 1:4 гейма, но три мачбола за младата австрийка бяха спасени от Янкович, след което двете тенисистки започнаха да показват игра от много по-висока класа. Първо Пашич проби Янкович за 9:8, но впоследствие получи мускулна травма, от което се възползва Янкович, която изравни. Подвига си сръбкинята направи в 21-вия гейм, когато обърна резултата от 0:40, а после спечели подаването си в 22-рия гейм, а с това и двубоя, продължил 189 минути. Дейвънпорт бе на косъм от елиминиране Американката Линдзи Дейвънпорт победи много трудно Сара Ерани с 6:2 3:6 7:5. Първият сет бе спечелен лесно от бившата № 1 в женския тенис, но Ерани успя да спечели две от подаванията на американката във втория сет и изравни резултата. В третия сет Дейвънпорт поведе с 5:4, а в десетия гейм на няколко пъти имаше възможност да приключи срещата, но Ерани показа завидна хладнокръвност и спечели подаването си. Следващият гейм бе спечелен лесно от Дейвънпорт, а в 12-ия гейм на решителния сет американката, която наскоро стана майка, направи пробив за 7:5 в третия сет и класиране за втория кръг, където ще срещне рускинята Мария Шарапова, победила лесно хърватката Йелена Костанич-Тошич с 6:4 6:3.