„Милан“ е новият първенец на света

„Милан“ победи „Бока Хуниорс“ с 4:2 на финала на Световното клубно първенство, което се провежда в Япония. Мачът се игра на фантастичния „Интернешънъл стейдиъм“ в Йокохама.
Данаил Кисов „Милан“ победи „Бока Хуниорс“ с 4:2 на финала на Световното клубно първенство, което се провежда в Япония. Мачът се игра на фантастичния „Интернешънъл стейдиъм“ в Йокохама. Така „Милан“ си направи най-добрия възможен подарък за 108-ия рожден ден, който празнува днес - стана световен шампион, подобрявайки купища рекорди. Клубът е едноличен лидер с 18 спечелени международни трофея в своята история, като изпревари именно „Бока Хуниорс“, останал със 17. Италианският гранд е единственият клуб, спечелил Междуконтиненталната купа четири пъти. В началото на финалния двубой „Бока Хуниорс“ започна да атакува и подсказа, че на „Милан“ няма да му е никак лесно. Аржентинците овладяха центъра на терена, а опитите на Пирло и Гатузо да ги спрат бяха неуспешни. В първите 15 минути двата отбора си размениха по една голова възможност, пропилени от Палермо и Индзаги. Така дойде 21-вата минута, когато ветеранът Филипо Индзаги за кой ли път демонстрира уникалния си голов нюх. Той бе най-находчив след отбита топка от вратаря на аржентинците и вкара топката в мрежата зад Каранта - 1:0 за „Милан“. Аржентинците реагираха мигновено и още в ответната атака Родриго Паласио засече подаване на Мигел и изравни – 1:1. С този резултат завърши първата част. Кака и Индзаги разпиляха южноамериканската отбрана През втората полувреме на терена имаше само един отбор - този на „Милан“. От тима на „росонерите“ изпъкнаха най-вече със своите невероятни умения обявеният за най-добър футболист за Европа Кака и невероятният голмайстор Филипо Индзаги. Италианските футболисти нанесоха своя удар още в 50-ата минута, когато Алесандро Неста се включи в предни позиции и изведе отбора си напред. Това попадение даде криле на италианските футболисти и наруши игровия ритъм на изпадналите в психологически колапс южноамериканци. На моменти Кака правеше каквото си пожелае със защитата на „Бока Хуниорс“ и логично записа името си сред голмайсторите. В 61-вата минута носителят на „Златната топка“ се вряза на скорост в аржентинската защита и прониза вратаря Каранта. Футболистите на „Бока Хуниорс“ опитаха да осъществят по най-хазартния начин натиск, но по всичко личеше, че днес не е техният ден. Италианците използваха това много умело и чрез неостаряващия Филипо Индзаги в 71-вата минута успяха да вкарат четвърти гол. Последните опити на южноамериканците за почетна загуба доведоха до червен картон на бранителя на „Милан“ Каха Каладзе. А накрая на мача Амброзини си отбеляза автогол, с който резултатът бе намален на 4:2. Бразилец бе избран за най-добър на турнира Звездата на „Милан“ Кака спечели още една „Златна топка“. След тази на "Франс футбол" бразилецът бе избран за най-добър играч на световното клубно първенство. Футболният магьосник от Страната на кафето получи автомобил „Тойота“ за това, че бе № 1. Негови подгласници останаха Кларънс Зеедорф („Сребърна топка“) и Родриго Паласио („Бронзова топка“). С този успех отборът на Силвио Берлускони оглави еднолично статистиката за най-много Интерконтинентални купи. С по три трофея са „Бока Хуниорс“, „Сао Паоло“, „Насионал“, „Пенярол“ и „Реал“ (Мадрид). А Европа изравни на Южна Америка и резултатът вече е 22:22. Отборът на „Милан“ подобри няколко рекорда. Пипо Индзаги стана единственият футболист, вкарал голове във всички турнири. Кафу стана първият футболист в историята, печелил Междуконтиненталната купа с тим от Южна Америка и с отбор от Европа. Паоло Малдини е играчът с най-много мачове за Междуконтиненталната купа с 6 срещи. „Милан“ е първият европейски тим, станал световен клубен шампион в новата формация на турнира - досегашните шампиони в новия турнир на ФИФА - 2000 - „Коринтианс“, 2005 - „Сао Пауло“, 2006 - „Интернасионал“. Освен това „Милан“ получи пет милиона евро за спечеления трофей. А подгласникът на финала „Бока Хуниорс“ ще се задоволи с 4 милиона евро. Японците трети в света Японският „Урава ред даймънтс“ спечели бронзовите медали на световното клубно първенство по футбол. В „малкия финал“ Урава се наложи над „Етоал Сахел“ (Тунис) с 6:4 след изпълнение на дузпи. Редовното време завърши 2:2, а при дузпите японците спечелиха с 4:2. Сабор Фрай откри за тунизийците в 5-ата минута от дузпа, а бразилецът Вашингтон изравни за „Урава“ след добра атака на домакините. Отново Вашингтон бе точен за японците в 70-ата минута, а 5 по-късно за „Етоал“ изравни чрез Амин Шермити.