„Лукоил Академик“ е втори след победа над „По Ортез“

Баскетболистите на „Лукойл Академик“ победиха френския „По Ортез“ като гост със 78:73 в турнира за Купата на УЛЕБ и се настаниха удобно на второто място в група Н. Българският шампион поведе в резултата с 6:1 с кошове на Тенчо Банев, Антич и Стефанов и увеличи преднината си до 13:4 след добър изстрел от движение на Донта Смит.
Калоян Атанасов Баскетболистите на „Лукойл Академик“ победиха френския „По Ортез“ като гост със 78:73 в турнира за Купата на УЛЕБ и се настаниха удобно на второто място в група Н. Българският шампион поведе в резултата с 6:1 с кошове на Тенчо Банев, Антич и Стефанов и увеличи преднината си до 13:4 след добър изстрел от движение на Донта Смит. Във втората част се разигра капитанът Тодор Стойков, отбелязал две бързи тройки, с която „Академик“ поведе 34:23. Станич и Йънг отговориха подобаващо за домакините, които направиха серия от 8:1 точки и се доближиха само на 2 от нашите – 37:39. Тодор Стойков се развихри във втората част В началото на второто полувреме Йънг изравни за французите за радост на 3800 зрители в залата, но Стойков вкара нови три точки, с които българите имаха преднина от 60:55 след 30 минути игра въпреки здравата защита на домакините. Последната четвърт започна добре за домакините и те намалиха аванса на „Лукойл“ до 1 точка – 62:63 след тройка на Фершо и кош на Рюпер, въпреки това „студентите" се държаха мъжки и се поздравиха с победата за крайното 78:73. Три минути преди края тандемът „Антич–Да Роса“ се разигра, като двамата вкараха всичките точки за гостите, а в защита българският тим бе непробиваем и си тръгна за София с победа. Перо Антич направи страхотен мач и завърши с дабъл – дабъл ат 18 точки и 16 борби, докато Мурило да Роса се отчете с 16 точки и 10 борби. Тодор Стойков и Ристе Стефанов добавиха по 11 точки за „студентите“. Тандемът „Антич-Да Роса“ довърши французите С третата си победа „Лукойл Академик“ вече е на второ място в групата с актив от 3 успеха и 2 загуби, колкото има и „Артланд Драгонс“, докато френският „По Ортез“ заема последно място с актив от една победа в 5 мача. „Най-важното нещо е, че победихме днес, но аз не съм доволен от нашата игра. Някои играчи натрупаха нарушения и загубихме контрола върху мача, дори при 9 точки преднина за нас. Ние трябва бързо да се научим как да задържаме контрол върху играта, особено в двубоите като гост, където не е никак лесно да печелиш, още повече срещу отбор като „По Ортез“, заяви наставникът на „Лукоил Академик“ Желко Лукаич. „Горд съм от нашето поведение днес. Играхме много близо през всичките 40 минути срещу много силен отбор. Не успяхме да спечелим, но се надяваме в бъдеще това да не е така, особено като видях младите да играят с толкова голямо сърце и концентрация“, каза старши треньорът на френския тим Лоран Мопсю. „По-Ортез“ (Франция) - „Лукойл Академик“ (България) 73:78 (15:20, 22:19, 18:21, 18:18) Състави: „По-Ортез“: Людовик Вати 2, Дейвид Йънг 22, Седрик Фершо 3, Максимилиано Станич 11, Тиери Рюпер 10 (Антоан Менди 2, Шон Фейн 11, Фернандо Рапозо 2, Тома Йортел 0, Уилям Мола 6, Шане Д'Алмейда 4) „Лукойл Академик“: Уили Дийн III 8, Ристе Стефанов 11, Донта Смит 9, Тенчо Банев 4, Перо Антич 18 (Мурило да Роса 16, Тодор Стойков 11, Чавдар Костов 1) Зрители: 3800