Волейболните „лъвове“ пречупиха и Русия

Българският национален тим по волейбол изигра най-силния си мач на турнира за Световната купа в Япония и победи фаворита Русия с 3:2 гейма (25:21, 23:25, 25:22, 22:25, 15:12). Победата на националите ни почти сигурно ще ги класира на Олимпиадата в Пекин 2008, като до този момент имаме 7 победи и 2 поражения и при загуба на „сборная“ от Бразилия утре, както и два наши успеха срещу аутсайдерите Япония и Аржентина
Калоян Атанасов Българският национален тим по волейбол изигра най-силния си мач на турнира за Световната купа в Япония и победи фаворита Русия с 3:2 гейма (25:21, 23:25, 25:22, 22:25, 15:12). Победата на националите ни почти сигурно ще ги класира на Олимпиадата в Пекин 2008, като до този момент имаме 7 победи и 2 поражения и при загуба на „сборная“ от Бразилия утре, както и два наши успеха срещу аутсайдерите Япония и Аржентина. Тимът ни със сигурност ще пътува до Китай догодина. В „Токио Метрополиън Гимназиъм“ 8200 зрители видяха най-зрелищния двубой на турнира досега, който бе завършен със забивка на Владо Николов в драматичния тайбрек. В първия гейм още в началото Владо Николов разколеба руското посрещане с бомбени сервиси, а Казийски и Гайдарски ни изведоха до преднина от 8:6 на първото техническо прекъсване. Задържахме точковата разлика с много динамична игра до 21:17, а руснаците продължаваха да грешат в началния удар и забивка на Казийски отляво ни даде частта за 25:21. Това бе едва вторият загубен гейм на Русия за целия турнир. Съперникът започна по-активно втората част и Мартин Стоев взе прекъсване при 3:5. С успешни атаки на Волков и Бережко се оттеглихме с 4 точки пасив на втората техническа пауза 12:16. Русия продължи да води до 20:17, но след перфектен начален удар на Жеков и блок на Казийски срещу Полтавски намалихме до 20:21. Руснаците обаче се мобилизираха и с две нападения на Полтавски затвориха гейма с 25:23. Доминирахме със страхотно посрещане и силен сервис В третата част съперникът ни отново стартира вихрено и водеше с 8:5 на първата техническа пауза. Нашите съкратиха аванса на противника до 15:16 с добри прояви на капитана Константинов и Владо Николов в нападение. Пламен и Краси Гайдарски продължиха да бъдат загадка за руския блок и след като Волков пипна мрежата, вече водехме с 23:21. Бережко ни направи два подаръка – първо изкара топката извън терена, а после сервисът му бе прекалено дълъг – 2:1 гейма за България. В четвъртата част започнахме силно, а разпределителят Жеков, избран за играч на мача, плетеше страхотни атаки, които Иванов, Гайдарски и Николов нямаха проблеми да завършват. На втората техническа пауза имахме преднина от точка – 16:15, но направихме няколко грешки и при 17:19 Стоев взе прекъсване. Руското либеро Вербов продължаваше да вади невероятни сервиси на нашите, а Бережко завърши останалото – 2:2 гейма и тайбрек. Разпределителят Жеков бе играчът на мача В решителната пета част Русия дръпна бързо с 5:2, но това не смути нашите. Евгени Иванов хвана на блок Полтавски и намали разликата до 4:5, а Владо Николов изравни след невероятна игра на Теди Салпаров в защита. Капитанът Пламен Константинов отигра много технично две трудни топки и така поведохме с 8:7. Съперникът изравни за 10:10, но със серия от 3 поредни точки излязохме напред с 13:10. Николов блокира Полтавски за 14:11, а негова атака хвърли тима ни в неописуема радост – 15:12 и 3:2 за България! В събота България играе срещу домакина Япония в предпоследния си двубой в надпреварата. „Настроението е отлично и няма как да е иначе след такъв мач. Вече гледаме към следващите мачове, които трябва да спечелим, ако искаме да изпълним задачата си и да се класираме за олимпийските игри. Имаме негативни показатели срещу руснаците, но днес счупихме каръка. Спечелихме важен мач и показахме, че заслужаваме да играем в Пекин. Все още обаче не сме си свършили работата, защото има още мачове. Срещу Русия показахме, че сме страхотен колектив. Демонстрирахме борбен дух, като особено в тайбрека това страшно ни помогна, след като частта започне не по най-добрия начин за нас“, заяви либерото Теодор Салпаров.