Оставаме на точка пред САЩ след 3:1 срещу Тунис

Българският национален отбор по волейбол спечели трудно с 3:1 гейма (26:24, 22:25, 25:15, 25:17) срещу вицешампиона на Африка Тунис в осмия си мач от турнира за Световната купа по волейбол за мъже, който се провежда в Япония.
Калоян Атанасов Българският национален отбор по волейбол спечели трудно с 3:1 гейма (26:24, 22:25, 25:15, 25:17) срещу вицешампиона на Африка Тунис в осмия си мач от турнира за Световната купа по волейбол за мъже, който се провежда в Япония. Бронзовите медалисти от последното световно първенство вече имат актив от 6 победи и 2 загуби, а 17-те точки вповече в двубоя ни оставиха само на точка преднина от основния ни съперник за олимпиадата в Пекин – САЩ, които разгромиха Австралия с 3:0 гейма. В последния си трети мач в град Окаяма възпитаниците на Мартин Стоев изпитаха сериозни трудности срещу Тунис. Нашите изиграха два много оспорвани гейма, докато стигнат до заслужения успех в двубоя. Първата част протече равностойно и вървеше точка за точка до 20:19, когато със мълниеносна забивка на Владо Николов дръпнахме с две точки.Тунис изравни до 23:23, но Николов и Евгени Иванов на блок ни донесоха успеха в частта. Северноафриканците продължиха да играят спокойно и самоуверено и във втория сет и на втората техническа пауза имаха преднина от 1 точка – 16:15. С успешни изяви на играча на мача Алексиев стигнахме до 20:20, но впоследствие по-скоро тактически загубихме гейма с 22:25. Тунис ни измъчи в първите два гейма В началото на третата част Тунис отново се противопоставяше успешно, но все пак излязохме с три точки напред на втората пауза – 16:13. Успешен единичен блок на разпределителя Жеков даде начало на шеметна серия за българите и резултатът набъбна до 22:14, а с две атаки на Ники Николов и Казийски затворихме гейма на 15 точки. В четвъртия гейм напълно контролирахме положението и водехме с 8:5 на първото техническо прекъсване. Влизането на Цветанов засили блокадата ни, а Алексиев продължи със силните си изяви. Към края на гейма целият ни тим се активизира и след два бомбени аса от сервис на Владо Николов поведохме с 21:12. За съжаление, когато трябваше да увеличим точковата разлика, допуснахме няколко грешки, но все пак завършихме успешно гейма и мача – 25:17 и победа с 3:1. Ще преодолеем ли комплекса „Русия“ в Токио? Тимът ни ще пътува за Токио, където след два дни ще се изправим срещу европейския вицешампион Русия, който единствен досега е непобеден в турнира. „Можем да разделим двубоя на две части - първите два гейма и вторите два. Искахме да победим с голяма точкова разлика, но това доведе до напрежение в играчите ни. Имахме моменти, в които можехме да дръпнем напред, но не успяхме. След влизането на Христо и Ники се пооправихме малко на блок и на начален удар. Не сме губили сет нарочно, но в крайна сметка стана по-добре, че го загубихме. За нас и за отбора на САЩ в Токио турнирът започва отначало. Мисля, че всичко ще се реши в последния мач“, заяви наставникът на България Мартин Стоев. „На този турнир се видя, че няма лесни мачове. Щастлив съм, че спечелихме и ако продължаваме да използваме сила и мощ в играта си, добрите резултати няма да закъснеят“, заяви центърът Христо Цветанов.