Гей и Дефар са „Световни атлети на годината“

Световният шампион в мъжкия спринт Тайсън Гей и етиопската бегачка на средна дистанция Месерет Дефар заслужиха наградите „Световни атлети на годината“. Гей спечели бяганията на 100 и 200 метра на Световното първенство по лека атлетика в Осака (Япония) и бе част от щафетата 4 по 400 метра, която също грабна златото.
Калоян Атанасов Световният шампион в мъжкия спринт Тайсън Гей и етиопската бегачка на средна дистанция Месерет Дефар заслужиха наградите „Световни атлети на годината“. Гей спечели бяганията на 100 и 200 метра на Световното първенство по лека атлетика в Осака (Япония) и бе част от щафетата 4 по 400 метра, която също грабна златото. „Да вървя по стъпките на легендарния Карл Люис, за мен е огромна чест. Вече започвам да мисля, че трябва да подобря световен рекорд, за да вляза в семейството на великите спринтьори като Карл Люис и Морис Грийн. Това е моят стимул“, заяви развълнуваният Гей. 25-годишният спринтьор спечели също наградата „Джеси Оуънс“ по-рано този месец за най-добре представил се американски лекоатлет през 2007 година. От своя страна 23-годишната етиопка Дефар постави световни рекорди на 5000 метра и на 3000 метра на закрито през този сезон, а и стана световна шампионка на 5000 метра. „Нямам думи, за да опиша какво щастие изпитвам в момента. Това е специална награда за всички етиопски жени, които имат много тежък живот и нямат никаква възможност да открият прекрасния свят на леката атлетика. Посвещавам приза си на тях“, каза Дефар. Награди получиха и спринтьорът от Ямайка Асафа Пауъл за най-добро мъжко представяне за годината (9,74 секунди на 100 метра), а в съответната дамска категория приза взе хърватката Бланка Влашич за постижението си от 2,07 метра в скока на височина, постигнати на състезание в Стокхолм.