Израел разплака Русия и помогна на Англия

Израел победи Русия с 2:1 и поднесе голямата изненада в снощните евроквалификации. След редица слухове, касаещи феърплея в този мач, израелци и руснаци сътвориха един от най-зрелищните двубой играни в квалификационния цикъл. Мачът в Тел Авив се разви по изключително драматичен начин. Израел поведе с гол на Барда в 10-та минута.
Данаил Кисов Израел победи Русия с 2:1 и поднесе голямата изненада в снощните евроквалификации. След редица слухове, касаещи феърплея в този мач, израелци и руснаци сътвориха един от най-зрелищните двубои, играни в квалификационния цикъл. Мачът в Тел Авив се разви по изключително драматичен начин. Израел поведе с гол на Барда в 10-ата минута. Русия изравни с попадение на Билялетдинов в 61-вата минута и до края на мача гостите направиха всичко възможно, за да стигнат до победата. В 90-ата минута Дмитрий Съйчев уцели гредата. В ответната атака Охайон вкара втори гол за Израел - 2:1 и донесе огромна радост на привържениците на футбола в Англия и Хърватия. Британците се нуждаят само от точка срещу Хърватия в сряда, за да се класират за Евро 2008. Селекционерът на руснаците Гуус Хидинк бе много разочарован след загубата. „Това е голямо разочарование за Русия, а и за мен, разбира се. Играхме много наивно през първите 20-25 минути. Може би защото класирането изглеждаше толкова близо преди мача. Оставихме противника да влиза много лесно в наказателното ни поле и това направи мача ни труден. Това не е само въпрос на късмет. Бяхме много близо до класиране с този млад отбор, много близо. Но ако накрая не си на едно от двете първи места трябва да си мълчиш и да не говориш за късмет или неговата липса”, заяви разочарован холандецът пред Sky Sports. В същото време министърът на външните работи на Великобритания Дейвид Милибанд изказа специални благодарности към националния отбор на Израел. „Искам да изкажа едно огромно благодаря за вашата игра. Вече всички англичани са благодарни на израелците за огромната помощ, която оказахте на нашата страна.” В другата среща от групите Македония победи Хърватия с 2:0 на Градския стадион в Скопие. И двете попадения за домакините отбеляза Илко Наумоски. Така футболистите на Сречко Катанец нанесоха първото поражение на Хърватия в група Е. Привържениците на двата отбора се сбиха на трибуните на стадиона в Скопие. Бившият играч на ЦСКА и „Берое“ Йоел Линдпере се разписа при победата на неговата родина Естония с 2:0 над Андора. Лидерите в група Д Германия и Чехия спечелиха убедителни победи. И двата тима играха разкрепостено, защото си бяха осигурили вече класиране на Европейското догодина. Уелс и Ирландия завършиха наравно 2:2. Испания се класира за Евро 2008 след убедителна победа с 3:0 в Мадрид над Швеция. Точни за „Ла фурия” бяха Хап Капдевиля, Андрес Иниеста и Серхио Рамос. В другите две срещи от група F тимът на Северна Ирландия победи за престиж Дания с 2:1, а Латвия нанесе тежко поражение с 5:0 на аутсайдера Лихтенщайн. Голмайсторът на Северна Ирландия Хийли донесе триумфа в 80-ата минута с неговия 13-и гол в тези квалификации. И така той подобри постижението на хърватина Давор Шукер, който в кампанията за Евро 1996 отбеляза 12 попадения. В един от най-зрелищните двубои Турция спечели изключително ценна победа като гост на Норвегия с 2:1 и почти сигурно си осигури класирана на еврофиналите. Възпитаниците на селекционера Фатих Терим ще трябва да победят Босна и Херцеговина като домакини в сряда в последната си среща и ще продължат напред. Скандинавците се нуждаеха дори от реми, за да продължат в следващата фаза, но не успяха да го постигнат. Норвежките футболисти поведоха в 12 минута с 1:0 след гол на Ерик Хаген и вече се виждаха на Европейското. Турците се хвърлиха в атаки, защото при този резултат Норвегия изхвърляха южните ни съседи от еврофиналите. В 31-вата минута Емре успя да изравни след пас на Мехмет Аурелио и с удар от границите на наказателното поле преодоля Опдал. Логичното се случи в 59-ата минута, когато нападателят на Виляреал Нихат с изключително точен удар вкара за 2:1 и хвърли в радост гостуващата агитка. Лидерът в групата Гърция надделя очаквано Малта с 5:0, а Молдова победи Унгария у дома с 3:0. Италия се класира на Европейското първенство в Австрия и Швейцария, след като победи като гост Шотландия с 1:2. Световните шампиони изстрадаха победата си, след като дълго време резултатът беше 1:1 и шотландците имаха няколко добри положения, за да направят пълен обрат. В заключителните секунди на мача Андреа Пирло изпълни перфектно свободен удар, сложи топката на главата на Кристиан Панучи, който вкара втори гол за Италия и класира родината си, заедно с Франция на Евро 2008. След мача италианският национал Дженаро Гатузо изрази неприязъна си към Франция: „Радвам се, че продължаваме към Австрия и Швейцария. Но съм наистина ядосан, тъй като помогнахме на Франция да продължи. Реймонд Доменек винаги е бил много дразнещ и не мисля, че заслужава да играе на финалите“. В другия мач от група В Литва спечели малко изненадващо с 2:0 мача си с Украйна. В група А липсваха някакви изненади. Всички фаворити, които по стечение на обстоятелствата бяха и домакини, спечелиха своите мачове. Срещата Сърбия - Казахстан бе отложена заради заснежен терен. С две попадения в рамките на 4 минути на Еби Смоларек Полша победи с 2:0 Белгия. Победата бе достатъчна на „дружина полска” да си осигури място на финалите в Австрия и Швейцария догодина. В друга среща от същата група Португалия победи Армения с 1:0 на стадион "Д-р Магаляеш Песоа" в Лейрия и по този начин се доближи само на точка от класиране за европейските финали. В последния си мач иберийците приемат Финландия.