Премиерът държал футбола ни в ръцете си

Премиерът Сергей Станишев неочаквано се оказа факторът, който държи в ръцете си ключа към бъдещето на българския футбол. Признанието дойде лично от президента на БФС Борислав Михайлов минути след мача България – Румъния (1:0) в събота вечерта.
Георги Иванов Премиерът Сергей Станишев неочаквано се оказа факторът, който държи в ръцете си ключа към бъдещето на българския футбол. Признанието дойде лично от президента на БФС Борислав Михайлов минути след мача България – Румъния (1:0) в събота вечерта. Михайлов реагира остро на въпроса защо все още нищо не се прави по въпроса с базата на националния отбор. Той каза, че очаква до две седмици неотложен разговор с министър-председателя Сергей Станишев за терен, на който ще бъдат построени терените и хотел към тях. „Парите са тук по проект на ФИФА, но нямаме място, на което да строим. Ако до Нова година не започнем, губим парите, тъй като срокът изтича“, призна Борислав Михайлов. Според източник от съюза с част от тези средства може да се попълни и фондът за заплата на чуждестранен треньор на „трикольорите“. След победата над северните съседи Михайлов също така намекна, че е възможно да се гласува доверие на Димитър Пенев да остане селекционер и за следващите две години за световните квалификации за шампионата в ЮАР. В същото време сред членовете на Изпълкома имало разнобой в мненията дали Стратега да остане, или да се търси чужденец. За всеки случай на бившия вратар било гласувано доверие да води разговори с чужденец. Напрежението по въпроса било главно сред бронзовите медалисти от САЩ `94, като Йордан Лечков и Наско Сираков държали на бившия си треньор, а Емил Костадинов и Михаил Касабов искали специалист от чужбина. „В момента има чуждестранни кандидатури за поста национален селекционер, а и Димитър Пенев е сред кандидатите. Неговият договор изтича на 30 ноември, а пет дни по-рано е жребият за Световното първенство през 2010 година в Южна Африка. Новият треньор ще бъде обявен след Нова година, след като минат консултациите с колегите от изпълкома“, заяви Боби Михайлов. Успехът на националите бе повече за престиж, тъй като румънците вече си бяха осигурили място на финалите на първенството на Стария континент в Австрия и Швейцария идното лято. Лъвовете започнаха вихрено мача и още в шестата минута откриха резултата. Мартин Петров центрира фалцово отляво и Велизар Димитров с глава от 6-7 метра прати топката под гредата на Богдан Лобонц. Постепенно гостите овладяха инициативата и само добрите прояви на Димитър Иванков запазиха преднината на българите. Даниел Никулае и Банел Никулица пропиляха най-удобните положения за гостите, а Димитър Бербатов и Стилиян Петров - за домакините. Така България нанесе първа загуба на Румъния в евроквалификациите. „Заслужена победа за нас. Всеки мач има значение. Победата си е победа. Класирането е съвсем друго нещо. Имаме още един мач, в който момчетата трябва да защитят себе си. След това ще мислим за предстоящите световни квалификации“, заяви Димитър Пенев. Стратега призна, че поздравил за класирането колегата си Виктор Пицурка още преди двубоя. Пенев отказа да коментира въпроса дали може да остане на поста за следващите две години. „Мога само да съжалявам, че в пресата пише този треньор, онзи треньор. Когато стане факт журналистите първи ще разберат“, заяви Пенев. Наставникът на гостите Виктор Пицурка призна, че играчите му не са подходили достатъчно сериозно към двубоя. „Излязохме на терена малко разконцентрирани, допуснахме много ранен гол, а след това изпуснахме няколко положения да отбележим. Когато изпускаш такива положения, не можеш да победиш. Липсваше ни добра мотивация. България повече желаеше победата и я спечели", заяви Пицурка. Той отказа да коментира причината за сбиването между румънските запалянковци, в което леко пострада български полицай.