Волейболистките ни отпаднаха за Пекин 2008

Волейболистките на България се провалиха на предолимпийската квалификация в Габрово. На националките ни бе нужно спечелване на първото място в турнира, за да продължат да се борят за олимпийска виза за игрите в Пекин 2008.
Тодор Янакиев Волейболистките на България се провалиха на предолимпийската квалификация в Габрово. На националките ни бе нужно спечелване на първото място в турнира, за да продължат да се борят за олимпийска виза за игрите в Пекин 2008. Българският тим успя да спечели срещу считания предварително за основен съперник отбор на Румъния с 3:2 (25:20, 22:25, 25:21, 17:25, 15:8) в третия си мач в зала „Орловец“. Това обаче се оказа недостатъчно, тъй като момичета на Драган Нешич загубиха неочаквано втората си среща от Словакия с 1:3 (23:25, 25:18, 21:25, 21:25). След неуспеха в този двубой сръбският треньор на тима ни пое отговорността за случилото се върху себе си. „Поемам отговорност за загубата. Не можах да подготвя момичетата психически. Грешките, които допускаха те, дойдоха от голямото им желание да победят. Момичетата прегоряха в мача“, заяви Нешич. Българките трябваше да бият с 3:0 Румъния След неочаквания провал срещу Словакия българките трябваше да спечелят с 3:0 срещу Румъния, за да успеят да заемат първото място. Срещата започна с около 15-минутно закъснение заради токов удар, който остави без осветление зала „Орловец“. Националките ни започнаха много мотивирано и след поредица от добри атаки на Ева Колева и Ява Янева взеха първия гейм с 25:20. Втората част бе много оспорвана, но в края й румънките ликуваха след 25:22. С този гейм отборът на Флорин Грапа практически спечели първото място на турнира в Габрово и класирането си за олимпийската квалификация в Хале. Оттук нататък двата състава заиграха много по-освободено психически. В третия гейм нашите поведоха с 8:2, после се стигна до 10:10, но накрая българките го взеха с 25:21. Четвъртата част бе равностойна до 13:13, след което румънките не оставиха шансове на съперничките си и направиха 2:2 след 25:17 за тях. В тайбрека все пак българките защитиха честта си, като го спечелиха с 15:8 и с това и срещата с 3:2 гейма. Остана обаче разочарованието от пропусната възможност пред собствена публика женският ни национален тим да заеме първото място в предолимпийския турнир. Отборът има добро бъдеще, смята Нешич След мача с Румъния обаче треньорът на България Драган Нешич демонстрира приповдигнато настроение. „Показахме колективен дух, показахме, че сме отбор. Не мога да кажа абсолютно нищо лошо за играта на момичетата. Това е отбор! С това, което направихме срещу Румъния, доказахме, че сме истински тим! Единственото, за което съжалявам и което не трябваше да допускаме, е загубата от Словакия. Но женският национален отбор на България има сериозно бъдеще. Състезателките показаха, че израстват. Видяхте Рангелова, Колева и Филипова. Не трябва да позволяваме нито едно момиче да напуска отбора, а да привличаме нови състезателки. Не правим трагедия от това, че отпадаме от турнира, защото виждаме, че вървим в правилната посока“, заяви Драган Нешич. Лидерът на женския ни национален тим Елена Колева не скри сълзите си на огорчение въпреки победата над Румъния. „Кървава победа. И кървави, а не радостни, сълзи. Някои грешки ни изкараха от равновесие. Лошо е, но за съжаление има такива моменти. Все пак е хубаво, че победихме. Важното е, че успяхме да преодолеем спадовете ни в този мач“, каза Елена Колева.