Даниела Йорданова финишира пета на 1500 метра на световното

С две пети места приключи българското участие на Световното първенство по лека атлетика в зала във Валенсия вчера. Късно в неделя Даниела Йорданова завоюва петата позиция в бягането на 1500 метра, като постави и нов национален рекорд от 4:04,19 минути.
Георги Иванов С две пети места приключи българското участие на Световното първенство по лека атлетика в зала във Валенсия вчера. Късно в неделя Даниела Йорданова завоюва петата позиция в бягането на 1500 метра, като постави и нов национален рекорд от 4:04,19 минути. Шампионка с подобрен световен рекорд стана рускинята Елена Соболева, която спря хронометрите на 3:57,71 минути, следвана от сънародничката си Юлия Фоменко малко по-малко от две секунди и от Гелете Бурка от Етиопия. Николай Атанасов също зае пето място, но в скока на дължина при мъжете. Това е най-доброто представяне на българин на шампионати на планета в тази дисциплина. 34-годишният ветеран постигна резултат от 7,90 метра, записан в петия опит. Само сантиметър фаул лиши Атанасов от медал, защото в шестия си скок българинът се приземи над 8-те метра, но с върха на шпайка си застъпи пластелина на дъската. Все пак и петото място е безспорен успех за талантливия ни състезател. "Не мога да не съм радостен. Пето място на шампионат на планетата, макар и в зала, е добро представяне. Станах най-успешният състезател в скока на дължина на световни първенства в историята на българската лека атлетика. Единствено съжалявам за последния си опит. Рискувах, като търсех да стъпя максимално близо до пластелина. Опитът бе над 8-те метра, но не бе признат, тъй като пристъпих буквално с върха на шпайка си", заяви Николай Атанасов. Двамата с Йорданова заслужиха по 6 хиляди долара от наградния фонд на ИААФ за надпреварата, както и по 4 хиляди лева премия от нашата федерация по лека атлетика. Шампионската титла извоюва Годфри Мокоена (Южна Африка) с 8,08 метра. Всичките опити на южноафриканския лекоатлет бяха над 8-те метра с изключение на последния, в който направи фаул, но вече като световен шампион. Среброто стана притежание на британеца Кристофър Томлинсън с 8,06 метра, а бронза взе Мохамед Ал Хувалиди (Саудитска Арабия) с 8,01 метра. Още в първия ден на шампионата Ивет Лалова и Инна Ефтимова не успяха да се класират за финала в спринта на 60 метра. И двете финишираха шести в своите полуфинални серии и са 16-а и 17-а в крайното подреждане. Голямата ни надежда Лалова завърши шеста в първия полуфинал с изравнен личен резултат през сезона - 7,31 секунди. Ефтимова пък финишира шеста във втория полуфинал за 7,33 секунди. "Исках да бягам под 7,30 секунди, но съзнавам, че това е максимумът ми през зимния сезон. Знаех, че не съм във върхова спортна форма, но имах огромно желание да участвам във Валенсия. Усещам, че имам резерви и с времето ще подобрявам резултатите си. Защото от техническа гледна точка бягането бе добро, но казано на прост език, липсва ми сила и мощ", заяви Лалова. "Имах стомашни проблеми и се чувствах зле през целия ден. Не знам от яденето или какво, но се скъсах да повръщам. Затова се учудвам, че успях да бягам за 7,33 секунди", каза пък Ефтимова. Цветелина Кирилова също се провали, като не успя да се класира за полуфиналите на 400 метра. Възпитаничката на треньора Константин Миланов стартира в най-силната трета серия и завърши пета за 53,66 секунди. Според регламента напред продължават само първите три от всяка от трите серии плюс трите губещи с най-добри времена. Времето на Кирилова е общо 12-о от всички състезателки. Българката обаче остана извън финала, тъй като Макелеси Батимала (Фиджи) с 54,02 секунди влезе сред 12-те най-добри заради третото си място в първа серия. Успехът на Лю Сян (Китай) в 60-те метра с препятствия бе съпроводен от скандал при награждаването. Учуденият Сян издържа геройски церемонията по награждаването, на която мястото на китайския национален химн бе заето незнайно защо от чилийския. След десетина минути Лю Сян се изкачи повторно на подиума, като този път той получи златния си медал, съпроводен от правилния химн.