„Лукойл“ отнесе „Вентспилс“ и чака „Динамо“ (М)

Баскетболистите на „Лукойл Академик“ изиграха страхотен двубой и направо отнесоха като гост тима на „Вентспилс“ (Латвия) със 73:55 точки в среща реванш от 1/16-финалите на турнира за купа УЛЕБ.
Баскетболистите на „Лукойл Академик“ изиграха страхотен двубой и направо отнесоха като гост тима на „Вентспилс“ (Латвия) със 73:55 точки в среща реванш от 1/16-финалите на турнира за купа УЛЕБ. В първия двубой в София „студентите“ също победиха с 3 точки разлика. Така тимът на Желко Лукаич се класира за осминафинал, където съперник ще бъде руският гранд „Динамо“ (Москва), победил на два пъти полския „Сласк“. Българският шампион започна много силно мача и поведе с 3-4 точки разлика в началото на двубоя като в 8-ата минута след тройка на Ристе Стефанов резултатът бе 20:16, но до края на четвъртината домакините намалиха до 21:22 точки. През вторите 10 минути българските баскетболисти направо размазаха съперника си и отбелязаха 19 точки срещу 9 за домакините и на почивката се оттеглиха с аванс от цели 11 точки - 41:30. След почивката „Лукойл Академик“ постепенно увеличаваше аванса си, като три минути преди края на третата част той бе 17 точки – 54:37. Впоследствие домакините направиха серия от 10:2 и след 30 минути игра резултатът бе 56:47 за българите. В последните 10 минути „студентите“ с активна зонова защита позволиха на „Вентспилс“ да отбележи само 8 точки срещу 17 за шампиона на България за крайното 55:73. Американският гард Уили Дийн бе най-резултатен за „Лукойл Академик“ и завърши с 23 точки, 6 борби и 5 асистенции, Харис Муйежинович добави 16 точки, а по 12 реализираха Ристе Стефанов и Перо Антич. За домакините Джими Бакстър вкара 29 точки и 4 борби. Така на осминафиналите „Лукойл Академик“ се изправя срещу „Динамо“ (Москва) като срещите са на 11 и 18 март. „Искам да поздравя отбора запредставянето му. Доволен съм от крайния резултат и мисля, че напълно заслужаваме да продължим напред. „Вентспилс“ бяха под по-голямо напрежение от нас поради загубата им в първата среща и това е една от причините да загубят. Успяхме да спрем нападението им, което е тяхната сила. Средната успеваемост на „Вентспилс“ от зоната за три точки е 50 процента, но днес ние успяхме да ги спрем навсякъде. Имахме известни проблеми с нападението в първата четвъртина, но по-късно заиграхме добре. Успехът е голям и поздравявам играчите за него“, заяви наставникът на „студентите“ Желко Лукаич. „Разочарован съм от загубата, но трябва да минат няколко дни, за да правя генерални заключения. „Лукойл“ все пак бяха по-добри и в първата и във втората среща и не ни оставиха никакви шансове. Първата четвъртина играхме добре, но нататък в играта ни настана хаос. Искам да пожелая успех на „Лукойл“ и да благодаря на феновете ни, които напълниха залата“, сподели старши треньорът на латвийците Окорн.