Рафаел Бенитес отново се доказа на европейската сцена

Само пет минути бяха необходими на мениджъра на „Ливърпул“ Рафаел Бенитес да опровергае всички неверници и да докаже своята треньорска класа.
Само пет минути бяха необходими на мениджъра на „Ливърпул“ Рафаел Бенитес да опровергае всички неверници и да докаже своята треньорска класа. „Червените“ показаха за пореден път, че каквото и да се случва в клуба, в Европа те са безспорни бойци. Англичаните победиха в истинска битка на „Анфийлд“ "Интер" с 2:0 в първи осминафинален двубой от Шампионската лига. Те имаха надмощие през целия мач, като за това голяма е заслугата и на съдията Франк де Блекере, който малко пресилено показа два жълти картона на Марко Матераци още до 30-ата минута. И колкото и да се браниха добре „нерадзурите“, в края на мача отбраната им се пропука и футболистите на Бенитес напълно заслужено стигнаха до победата с попадения на Дирк Каут в 85-ата минута и капитана Стивън Джерард в 90-ата. Особено феноменален бе вторият гол на „мърсисайдци“, отбелязан с мощен шут на Джерард по тревата от ъгъла на наказателното поле и дал сериозна преднина за англичаните преди реванша на 11 март на стадион „Джузепе Меаца” в Милано. „Постигнахме страхотна победа, но сега не е време за празнуване. Има още един мач, а всички знаят какъв отбор е "Интер". За „Ливърпул“ винаги Шампионската лига е бил най-важният турнир и ако се провалим, знам, че ще бъда уволнен“, коментира Бенитес. Въпреки неуспеха президентът на „Интер“ Масимо Морати похвали футболистите си за представянето им. „Играхме като герои. Сега гледаме към историята“, каза петролния магнат. Той визира 1965 г., когато в полуфинал за КЕШ „Интер“ губи с 1:3 от „Ливърпул“ в Англия, след което побеждава с 3:0. В друга среща от най-комерсиалния турнир „Рома“ надигра с 2:1 шампиона на Испания „Реал“ (Мадрид) и записа първа домакинска победа в евротурнирите срещу „белия балет“. Испанците попариха зрителите на „Олимпико“ още в 8-ата минута, когато голмайсторът в Шампионската лига за всички времена Раул отбеляза 60-ия си гол в лигата. „Рома“ реагира бързо и в 24-тата минута Давид Писаро възстанови равенството с мощен удар от 10 метра. След почивката Франческо Тоти изведе сам срещу вратаря Алесандро Мансини и бразилецът не сгреши – 2:1. Германският „Шалке 04“ победи с минималното 1:0 гостуващия „Порто“ в друга осминафинална среща. Германският национал Кевин Курани вдигна зрителите на крака още в 4-тата минута. „Олимпиакос“ и „Челси“ не успяха да си отбележат голове и завършиха 0:0. Гърците бяха по-активни, подкрепян от фанатизираните си привърженици на стадион „Караискакис" в Атина. Реваншът е на 5 март на стадион „Стамфорд Бридж”. Междувременно се разбра, че мениджърът на „Челси“ Аврам Грант е получил антисемитски смъртни заплахи. Тренировъчното игрище на клуба в Кобам, графство Съри, бе затворено, след като бе получен пакет с прах с неизяснен произход, както и писмо, съдържащо смъртни заплахи. "Когато отвориш този пакет, ще умреш много бавно и мъчително”, се казва в посланието. В писмото се съдържат заплахи и към съпругата на Грант – Цофит, която е известна личност в родината си.