Киевският режим ще може да продължи военните операции от три до шест месеца без западно финансиране. Това заяви в интервю за ТАСС посланикът със специално поръчение на руското външно министерство по въпросите на престъпленията на киевския режим Родион Мирошник.
„Киев ще продължи активните военни операции, докато е снабдяван с оръжия, информация, разузнавателна информация и финанси. Докато имат ресурси, войната ще продължи. Всичко зависи до голяма степен от позицията на Запада. Ако финансирането продължи, войната ще продължи. Ако финансирането спре, Киев ще издържи, грубо казано, от три до шест месеца“, отбеляза той.
Дипломатът подчерта, че Западът сега активно снабдява Украйна с оръжия, а Киев разполага с достатъчно жива сила, за да провежда активни военни операции при сегашното ниво на интензивност. "Няма илюзии, че фронтът ще се срине утре. Това са сериозни, кръвопролитни военни действия, които изискват концентрация на големи усилия от наша страна и разбиране от международна гледна точка“, каза Мирошник.
Според него, в момента няма признаци, че настоящата позиция на Европа ще се промени и че подкрепата за режима в Киев ще спре. Той отбеляза, че дори в контекста на търсенето на дипломатически диалог между Русия и Съединените щати, „европейците демонстрират радикална позиция“.
„Те казват, че не признават определени неща и ще направят всичко възможно, за да отрекат или да нарушат самия диалог. За Европа продължаването на кръвопролитията в Украйна е изключително важно за вътрешния дневен ред, така че не виждаме никакви тенденции към промяна“, заключи посланикът.
Русия очаква ответно посещение от президента на САЩ Доналд Тръмп след срещата на върха на двамата лидери днес в Аляска. „Мога да кажа едно: говорим за симетрични действия. Ако руският лидер отиде на територията на Съединените щати, ние разчитаме на реципрочно посещение на лидера на Съединените щати на руска територия“, каза Мирошник. Според него „това е логично и подчертава ключовото развитие и разширяване на отношенията между Русия и Съединените щати, като се има предвид, че отношенията между двете най-големи геополитически сили не се ограничават само до Украйна“.
Руският и американският президент Владимир Путин и Доналд Тръмп ще се срещнат в Анкъридж, Аляска, на 15 август. Това ще бъдат първите лични разговори между двамата държавни глави от юни 2021 г., когато Путин се срещна с тогавашния лидер на администрацията на Вашингтон Джо Байдън в Женева. Путин ще бъде първият руски лидер, който ще посети Аляска, която беше продадена на Съединените щати през 1867 г. за 7,2 милиона долара.