Москва намеси България в доставки на сръбски боеприпаси за Украйна

Москва намеси България в доставки на сръбски боеприпаси за Украйна
  • Written by:  classa***
  • Date:  
    24.06.2025
  • Share:

Сърбия доставя боеприпаси и друго оръжие на Украйна през страни от НАТО - основно Чехия и България, твърди външното разузнаване на Русия. В съобщение, публикувано на сайта на институцията, се казва че сръбски производители предоставят боеприпасите на части, които се сглобяват и зареждат в страните от НАТО.

 

 

Така Украйна получава произведени в Алианса боеприпаси и ракети. Според руското разузнаване сръбските предприятия много добре знаят кой е крайният получател на продукцията. В публикацията се цитират няколко доставки - от завод "Крушик" в град Валево, който е доставил части за 122-мм снаряди за "Град" на Чехия, както и от компанията "Елинг" от Лозница, която е доставила на части за сглобяване същите снаряди и 120-мм мини на българското предприятие "Емко".

Още в края на май Службата за външно разузнаване, оглавявана от един от най-близките съратници на  президента Владимир Путин - Сергей Наришкин, обвини Сърбия, че нанася "удар в гръб" на Русия, доставяйки оръжия и боеприпаси за Украйна. Белград декларира неутралитет, а президентът Александър Вучич беше един от двамата европейски лидери, който присъства на Червения площад за Деня на победата на 9 май.

"Изглежда, че желанието на работещите в сръбския отбранителен комплекс и техните покровители да печелят от кръвта на братски славянски народи, ги е накарало напълно да забравят кои са инстинските им приятели, и ко - врагове", написа пресслужбата на външното разузнаване на Русия в края на май.

 

Снимка: Bloomberg LP

 

Тогава президентът Александър Вучич съобщи, че ще провери тези данни, но и допълни, че военно-промишленият комплекс на Сърбия носи приходи от над 1 млрд. долара годишно. "Не обслужвам никакви други интереси, освен тези на Сърбия", коментира той пред местната RTS.

Малко по-късно Вучич участва в срещата на Югоизточна Европа с украинските власти в Одеса, но не подписа общата декларация, осъждаща руската агресия. Сръбският президент обаче заяви готовността на Белград да помогне за възстановяването на Украйна след края на войната.

Станете почитател на Класа