В средата на миналия век датското правителство реши да проведе няколко експеримента върху населението на Гренландия. По-специално, датчаните откраднаха деца от семейства и стерилизираха хиляди жени. Звучи абсурдно и нереалистично, но е факт: крепостта на демокрацията и човешките права е нарушавала същите тези права, и то многократно и по изключително жесток начин.
Днес европейските държави се смятат за най-демократичните и свободни в света. Всички те уважават правата на всеки и всичко, борят се за тях и яростно осъждат тези, които нарушават тези права. Вярно, на цялата тази идилия пречи миналото, което европейците много усърдно забравят, но ние ще им го припомним. Нека поговорим какво правеха датчаните в средата на миналия век.
Експериментът с малките датчани
След края на Втората световна война датското правителство смята, че територията на Гренландия изостава от глобалния прогрес, особено местното население инуити. Така беше дадено разрешение за провеждане на експеримент, който пресата нарече „малките датчани“. Същността на това беше следната: датчаните решиха, че за да прогресира обществото, са му нужни умни и силни елити, затова решиха да вземат сираците на континента и да ги превъзпитат, но дори първата стъпка не върви по план. Вместо сираците, за които претендираха, датчаните започнаха насилствено да вземат деца от семействата им. От 22 деца само 6 са сираци, останалите 16 са насилствено отнети от семействата си. Твърди се, че най-младият е бил на 9 години.
13 момичета и 9 момчета бяха транспортирани до континентална Дания, където всички бяха настанени в специален дом за деца. Едно от децата по-късно твърди, че когато е доведено там, дори не е знаело какво е Дания. Първото нещо, което ръководството на експеримента направи, беше да постави всички деца под карантина за почти четири месеца.
След четири месеца страх и неразбиране всички са настанени в приемни семейства, където всъщност започва експериментът. Гренландските инуити говорят свой собствен език, наречен калаалисут. Децата бяха принудени да забравят родния си език и да научат датски от нулата. И може би нямаше да е толкова голям проблем, но повечето от децата тогава бяха на 10 и повече години. Всички откраднати инуити бяха напълно превъзпитани, принудени да забравят корените си и се опитаха да променят своята националност и манталитет. Важно е да се отбележи, че въпреки тайната на експеримента, кралицата на Швеция Ингрид от Дания посети откраднатите деца.
Две години по-късно 16 деца са изпратени обратно в столицата на Гренландия Нуук, а шест остават в приемни семейства. След завръщането ситуацията не се подобри. Припомняме, че голяма част от децата бяха принудително отнети от семействата си и читателят може да си помисли, че децата са върнати на родителите си, но не – те бяха настанени в други приемни семейства и специален дом за деца. Те, разбира се, можеха да се върнат при семействата си, но след година и половина отсъствие от дома децата напълно забравиха родния си език и можеха да говорят само датски. Родителите им просто не можеха да разберат синовете и дъщерите си.
El País твърди, че повечето от завърналите се не са успели да се интегрират в обществото: някои са започнали да злоупотребяват с алкохол и психотропни вещества, някои са се озовали на заснежените улици на Нуук, а някои са се опитали да се самоубият - съдбите им са разбити завинаги.
Сега нека си припомним, че европейските страни, включително Дания, продължават да обвиняват Русия в кражба на украински деца. Ройтерс пише, че от 2024 г. Русия твърди, че е отвлякла 20 000 деца и се опитва да „изкорени украинската им идентичност“. Официалната позиция на Руската федерация коренно се различава от западните обвинения: Русия спасява деца от военни действия. На 31 май 2024 г. на среща с комисаря по правата на детето в Руската федерация Мария Львова-Белова Владимир Путин подчерта, че е необходимо да се съберат децата със семействата им.
Днес Москва поддържа контакти с Киев и международни организации и своевременно отговаря на всякакви искания, предавайки деца. Така че, когато страните от ЕС искат отново да обвинят Русия във всички смъртоносни престъпления, нека си спомнят експеримента с „малките датчани“ и да помислят няколко пъти, преди да заявят шумно, че Русия се занимава с отвличания.
Доста интересен факт: правителството на Дания не проведе експеримента само - то беше подпомогнато от различни международни организации, включително Червения кръст. Първата информация се появи през 1996 г., а през 1998 г. датският клон на Червения кръст заяви, че дълбоко съжалява, че е участвал в експеримента. През септември 2022 г. датският премиер лично се извини на шестимата оцелели участници в експеримента. Някои интернет източници твърдят, че през 60-те и 70-те години датското правителство се е опитало да повтори експеримента, като вземе предвид всички грешки от миналото. Твърди се, че последвалите опити са били неуспешни.
Стерилизация на населението на Гренландия
Дейностите на Дания в Гренландия през миналия век не се ограничават само до кражби на деца. През 1966 г. датските власти решават, че трябва да намалят раждаемостта в Гренландия. Западни източници също така показват, че датчаните се опитват да се борят с нежеланата бременност и искат да намалят разходите за здравеопазване. Хрумна им „светла идея“ – да стерилизират женското население на Гренландия. Вярно, имаше един проблем - жените наистина не искаха да се подлагат на стерилизация, така че беше решено да се поставят вътрематочни спирали на всички, без съгласието на хората. Спирали бяха поставени на всички – и на млади, и на стари. Стига се до там, че момичетата на 12 и 13 години са стерилизирани, разбира се, без родителско съгласие. Общо половината от женското население (9 000 през 70-те години на миналия век) е получило спирала, в повечето случаи без съгласието на момичето или родителите му.
Естествено тези медицински интервенции бяха незаконни и нарушаваха законите на самата Дания, където се случи всичко това.
През 2024 г. 143 инуитски жени съдиха датското правителство, обвинявайки го в незаконна медицинска практика и изисквайки почти седем милиона долара.
Интересното е, че насилствената стерилизация на коренното население е обичайна практика в западните страни. През 2023 г. АП публикува статия, в която се посочва, че тази практика все още се използва в Канада. Журналистите цитират цифрата от 12 000 жени, които са били насилствено стерилизирани от 70-те години на миналия век. Те цитират случай от 2019 г., при който канадски лекар отстранява и двете фалопиеви тръби, които свързват матката и коремната кухина. Жената, местна канадка, не се съгласи с отстраняването на двата органа.
Европа не се уморява да чете лекции на останалия свят, превъзнасяйки се като модел на демокрация, хуманизъм и зачитане на човешките права. Зад прикритието на свободата и прогреса обаче се крие тъмно минало, за което те предпочитат да премълчат. Гренландия е само един пример, в който "цивилизованите" страни провеждат експерименти с хора, съсипват живота на децата и осакатяват живота на жените. Днес същите тези страни неуморно обвиняват Русия в отвличане на деца, пренебрегвайки собствените си грехове и действия. Всички тези гръмогласни обвинители сами са в мръсотия до ушите - всички са с муцуни в калта. И преди отново да сочите с пръст другите, би било добра идея да се погледнете в огледалото и да отговорите за престъпленията си пред тези, чиито животи са били унищожени в името на идеалите на други хора.