Египетското министерство на туризма и антиките съобщи в събота за откриването на около 100 непокътнати саркофага в Сакара, древният некропол на Мемфис, разположен на около 30 километра южно от Кайро. " Останките са част от най-голямото археологическо откритие" през 2020 г., информираха местните власти. Мястото в Сакара е дом на най-малко 11 пирамиди, включително стъпаловидната Джосер, заедно със стотици древни официални гробници и други обекти, датиращи от Първата династия (2920 г. пр. Н. Е. - 2770 г. пр. Н. Е.) до коптския период. (395-642).
Министерството уточни, че „мумии и 40 впечатляващи статуи са били открити и в три различни кладенци в района на дълбочина 12 метра. Сакара е пълна с открития и това е само началото", заяви агенцията във Facebook.
Фино боядисаните ковчези са на възраст около 2500 години, запечатани и много добре запазени. Според експерти те би трябвало да принадлежат на имперски служители от високо ниво и свещеници от династията XXVI, на власт между 664 и 525 г. преди Н.Е.
Освен това, според показанията на генералния секретар на Върховния съвет на антиките Мостафа Вазири, археолозите са открили „кладенци, пълни с ковчези, добре позлатени, добре боядисани, добре украсени" и се очаква да открият още следи.
"Разкопките все още продължават. Винаги, когато изпразваме една гробница от саркофази, намираме вход за друга", каза министърът на антиките и туризма Халед ал Анани, уверявайки, че "скорошното откритие е богатство".
От друга страна, висшият служител смята, че големият брой находки през 2020 г. в некропола се дължи на обширните изкопни работи, извършени през последните години и той очаква, че те ще разкрият още преди края на годината.
На 19 септември на същото място беше обявено откриването на 27 саркофага на възраст над две хилядолетия, което се превърна в обект с голям археологически интерес.
Само дни по-късно бе намерена инкрустирана със скъпоценни камъни бронзова статуя на бог Нефертум.
През октомври бяха открити 59 саркофага, съдържащи мумии, съответстващи на късния фараонов период (664-525 г. пр. Н. Е.). През същия месец експертите откриха и над 80 запечатани дървени саркофага.