САЩ започват лов на членове на бандата Мара Салватруча в Централна Америка

Хондурас, Гватемала и Ел Салвадор, страните, които съставят така наречения Северен триъгълник на Централна Америка, координират съвместните операции на Съединените щати срещу членовете на бандата Мара Салватруча и нейния съперник – бандата Barrio 18.

За тази цел се провеждат разговори в град Маями (Флорида, САЩ) между прокурорите от Хондурас -Оскар Чинчила; Гватемала - Телма Алдана и Ел Салвадор - Дъглас Мелендес, заедно с помощника на американския главен прокурор, Род Розенщайн. Целта е следването на регионалната стратегия срещу банди и трафик на наркотици, предаде портал Контрапунто.

Говорителят на публичното министерство на Хондурас Юри Мора заяви, че целта е да се обсъдят извлечените поуки, бъдещите действия и информацията, която да бъде споделена между четирите народа. Също така да се очертае съвместна стратегия между САЩ и страните от Северния триъгълник, която да "нанесе точни удари на тези банди, на организираната престъпност и трафика на наркотици".

Хондурас, Гватемала и Ел Салвадор съставляват един от най-насилствените райони в света, дължащо се на бедствието от банди, трафик на наркотици и организираната престъпност.

Престъпни групи като Мара Салватруча (MS13) и Barrio 18 удариха трите държави и са причина за високите нива на убийства.

Засега Службата на главния прокурор на САЩ съобщи, че повече от 3,800 членове на MS13 и Barrio 18 са били обвинени в съда в Съединените щати и Централна Америка като част от т.нар. Оперативен регионален щит.

Между съдените членове на бандите, повече от 70 – са в американски съдилища, главно в Калифорния, Мериленд, Масачузетс, Ню Йорк, Охайо и Вирджиния.

Междувременно 284 членове на бандите бяха обвинени от властите в Гватемала, а 14 учреждения и 11 луксозни автомобила бяха заловени в Хондурас, както бяха задържани и 12 членове на групата за пране на пари.

В същото време в Ел Салвадор са извършени повече от 1400 арести, добави генералният прокурор на САЩ.

Станете почитател на Класа