Обама на прощалното си турне: Глобализацията е тук, за да остане

В съвместна статия за бизнес списание Wirtschaftswoche Обама и германският канцлер Ангела Меркел казват, че сътрудничеството е от съществено значение за цялата бързо нарастваща икономика и "няма да има връщане към един свят, преди глобализацията."

"Германци и американци трябва да се възползват от възможността да моделираме глобализацията според нашите ценности и идеи. Ние сме ангажирани с разширяване и задълбочаване на нашето сътрудничество с нашите бизнеси и граждани, наистина с цялата световна общност".

Докато посещавате Атина, Обама призна, че глобализацията подхрани "чувство за несправедливост" и е необходима "корекция на курса" за справяне с нарастващото неравенство.

Американските и германските лидери изразиха подкрепа за предложените споразумения за трансатлантическа търговия и партньорство (TTIP) между САЩ и ЕС, като каза, че това е шанс да "моделираме глобализацията въз основа на нашите ценности."

TTIP "ще ни помогне да растем и да останем конкурентоспособни в световен мащаб за десетилетия напред" и че ще "повиши стандарта на живот" и на европейци и на американци" твърдят Обама и Меркел.

Станете почитател на Класа