"Газпром" "не е готов да разработва огромното газово находище "Щокман" в руската част на Арктика и очаква това да стане или когато има по-евтини технологии или условията на пазара са по-благоприятни". Това каза говорителят на руския газов гигант Сергей Куприянов по радио "Ехото на Москва".
"Ние очакваме да се появят по-ефективни, по-евтини технологии или ситуацията на пазара да се промени", добави той. Като се има предвид финансовата страна на този проект, възвръщането на инвестициите изглежда твърде слабо, особено като се държи сметка на високия риск, който трябва да се поеме, обясни той. "Щокман" е едно от най-големите находища на природен газ в света, което все още не е разработено. В находището има около 3.8 трлн. кубични метра природен газ . То се намира на около 630 км от брега, дълбоко във водите на Баренцово море и е труднодостъпно. След месеци на слухове за замразяване на скъпо струващия проект "Газпром" и френският му партньор за това начинание "Тотал" признаха, че трябва да работят по ново споразумение.
"Тотал" каза, че трябва да се направят нови технически проучвания, за да се определи дали проектът може да стане по-рентабилен. Миналата седмица руската държавна газова компания дори увери в комюнике, че продължава да работи по проекта и да провежда предварителни експертизи.
АФП
Най-четени статии:
-
Напрежението между Азербайджан и Русия ескалира през последните дни, което…
-
Руски войник, заловен от украинските сили на фронта в Украйна,…
-
Повече от 80 палестинци бяха убити в резултат на ударите…
-
Украинският президент Володимир Зеленски изключи възможността за руски десант в…
-
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова за реформиране на…
-
Ръстът на националния дълг на САЩ излезе извън контрол, а…
-
Руският президент Владимир Путин участва в срещата на върха на…
-
Иран ще бъде обявен за една от най-големите заплахи за…
-
Политическата борба в украинското правителство става все по-ожесточена и това…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече пред репортери плановете на…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
През следващите дни прогнозите за времето вещаят гореща вълна, която…
-
Принц Хари и Меган Маркъл са прекратили отношенията си с…
-
Мел Би се омъжи за годеника си - фризьора Рори…
-
Майкъл Дъглас, който гостува на филмовия фестивал в Карлови Вари…
-
Дейвид Шарве напусна Холивуд преди близо две десетилетия и няма…
-
Кралят на поп фолка Азис за пореден път вдигна градусите…
-
Джеси Джей откровено сподели пред своите последователи, че съжалява, че…
-
В новия епизод на подкаста „Храмът на историите“ с водещ…
-
На днешния ден, 7 юли, православната църква чества Света великомъченица…