Сирийският президент Башар Асад обвини британското правителство в тормоз и наивитет заради подхода му към конфликта в неговата страна. Това той направи в рядко интервю за западна медия, дадено за в. "Сънди Таймс".
Асад за пореден път изложи условията си, при които би преговарял с бунтовниците и отново отхвърли възможността сам да се оттегли от властта. Сирийският президент е на мнение, че Лондон е решен да милитаризира ситуацията в страната му. Великобритания по принцип подкрепя опозицията в Сирия, но не снабдява с оръжие бунтовниците. Но на последната среща на Приятели на Сирия в Рим външният министър Уилям Хейг заяви, че в бъдеще военната помощ би била възможна. В тази връзка Асад определи правителството на Дейвид Камерън като "наивно, объркано, нереалистично" заради опитите му да бъде сложен край на европейското оръжейно ембарго и да започне въоръжаването на бунтовниците. "Всъщност ние не очакваме от един подпалвач да бъде пожарникар", казал Асад като допълнил, че Великобритания е известна с изключително деструктивната си роля в Близкия изток по различни въпроси с десетилетия и дори с векове.
"Проблемът с това правителство е, че неговата повърхностна и незряла реторика просто подчертава традицията им на натиск и хегемонизъм. Как можем да очакваме от Великобритания да играе роля в решаването на конфликта, след като се стреми да го милитаризира? Как можем да очакваме от тях да намалят насилието, след като искат да изпращат военна помощ на терористите и не се опитват с нищо да улеснят диалога между сирийците?" са само част от констатациите, направени от Асад.
Около 70 000 души са загинали, откакто преди две години започна бунтът срещу Асад в Сирия, твърди ООН. Стотици хиляди бежанци нахлуха в съседните страни.
Междувременно сраженията между армията и бунтовниците продължават и според опозицията има десетки загинали в околностите на гр. Ракка, в полицейската академия в гр. Алепо, в Дарая и около столицата Дамаск.
в. "Сънди Таймс"
Най-четени статии:
-
На 8 юли 2025 г. Financial Times съобщи, че най-голямото…
-
Президентът на САЩ обеща на украинския президент Володимир Зеленски незабавно…
-
Началото на объркването Всичко се обърка от самото начало.…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп днес заяви, че планира да…
-
Украинското военно разузнаване твърди, че Русия засилва военното си присъствие…
-
Украйна разчита в голяма степен на дроновете в отбраната си…
-
Протест срещу приемането на еврото, организиран от „Възраждане“, започна в…
-
Иранските власти заявиха, че израелските атаки, някои от които бяха…
-
Дейността на този университет е насочена към подкопаване на териториалната…
-
Новината разтревожи елита – така политическите анализатори реагираха на смъртта…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Шейх Мактум бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум, заместник-владетелят на…
-
Светлана Гущерова излъгала, че Християн я е биел и заплашвал.…
-
Когато става въпрос за романтични взаимоотношения, несигурността може да се…
-
Мнозина вярват, че могат да разпознаят лъжеца по езика на…
-
Град в американския щат Върмонт се опитва да се справи…
-
Шокираща трагедия разтърси малкото село в Турция, след като 19-годишен…
-
Шон „Диди“ Комбс беше посрещнат с аплодисменти на крака от…
-
Повечето от опитните шофьорите знаят, че когато автомобилът има специфична миризма, то…
-
Ценни съвети как правилно да изберем качествен и натурален колбас,…