ЧЕЗ: Няма основания да ни отнемат лиценза

Разпределителното предприятие "ЧЕЗ Разпределение" и крайният снабдител "ЧЕЗ Електро" предадоха на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) становищата си относно процедурата по отнемане на лиценза им.

Дружествата не са открили нито едно съществено нарушение в досегашната си дейност в посочените случаи, съобщават от ЧЕЗ в изявление.

"Групата ЧЕЗ разбира сегашната ситуация в България, но в никакъв случай не се чувства отговорна за нея, и то поради няколко причини - високите сметки за електроенергия бяха причинени от по-студеното време, по-високото потребление по време на коледните празници, както и от по-дългия отчетен период, отново поради празниците.

Цените не бяха увеличени от началото на тази година, те бяха увеличени с решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) считано от 01.07.2012 г. с повече от 13%, основно поради подпомагането на възобновяемите източници.

Цените на електроенергията за битови потребители в България са изцяло регулирани и най-ниски в целия Европейски съюз.

Българските компании на ЧЕЗ получават от общата стойност на фактурата по-малко от 10%, а останалата част отива при производителите на електроенергия, оператора на преносната система и Националната агенция по приходите", се казва в изявлението на ЧЕЗ.

"Винаги сме спазвали всички законови задължения, поради което сме убедени, че не съществува нито една причина за отнемане на лицензията. Това удостоверяваме и пред регулатора чрез предадените правни си становища и други документи", каза Томаш Плескач, директор на дивизия "Разпределение и международни дейности".

Основанията за отнемане на лицензията трябва да бъдат много сериозни като сред тях са поставяне в опасност на сигурността на снабдяването с ел. енергия, системно нарушаване на лицензионните условия, неизпълняване на инструкциите на регулатора или предоставяне на невярна информация в заявлението за издаване на лицензията.

Нарушенията, за които регулаторът упреква дружеството ЧЕЗ, са по-скоро формални.

"Вярваме, че след като проучи предоставените от нас документи и отрази и други обстоятелства, независимата регулаторна комисия ще преосмисли намерението си и ще прекрати процедурата по отнемане на лиценза.

Ние бихме искали да останем и занапред надежден и прозрачен партньор на българските институции и на българското общество", допълни Плескач.

















ЧЕЗ


Станете почитател на Класа