Глобалните продажби на музика на всички носители и медии нарастват за първи път от 1999 г. насам с 0,3% - 12,62 млрд. евро, съобщи Международната федерацията на звукозаписната индустрия (IFPI).
Добрите резултати "са трудно спечелен успех в една индустрия, която успява да се обновява, да се бори и да се преобразува в рамките на десетилетие", заяви Франсис Мур, изпълнителен директор на федерацията, чийто офис се намира в Лондон.
Федерацията представлява близо 1400 звукозаписни компании от цял свят.
Според Мур легалното качване на музика от сайтове като iTunes на "Епъл" (Apple) и други нови източници на приходи най-накрая са започнали да компенсират спада от продажбите на дискове.
Приходите от директни продажби през мрежите са нараснали с 9% през 2012 г. или 34% от общите приходи и има 4,3 милиарда законни изтегляния на песни и албуми.
Използването на услугата абонамент, което позволява на потребителите да слушат музика безплатно с реклама или без реклама, но с платен абонамент, е нараснало с 44% или с 20 милиона потребители по целия свят през 2012 година.
Но според звукозаписната федерация, индустрията все още е изправена пред "препятствия" в епохата на информационното общество.
"Нашите пазари се изкривяват от незаконните и безплатни сваляния на музика", казва Франсис Мур.
"Това е проблем и правителствата имат важна роля за решаването на който правителствата имат важна роля. Те трябва да изискват сътрудничество от големите рекламодатели, търсачките, доставчиците на интернет услуги и другите посредници", аргументира се той.
Канадската певица Карли Рей Йепсен води глобалните продажби на сингли през 2012 г. с песента си Call Me Maybe, която има продадени 12,5 милиона копия. Веднага след нея е Готие с парчето Somebody I Used To Know.
Суперзвездата от Южна Корея Сай се нарежда на трето място със световния хит "Гангнам стайл" (Gangnam style), което е успяло да продаде 9,7 милиона копия.
При албумите отново води британската певица Адел с успешния "21".
Британската носителка на Оскар триумфира за втора поредна година с хитовия си албум, който има продадени 8,3 милиона копия.
Следвана е от Тейлър Суифт с 5,2 милиона от албума Red.
IFP
Най-четени статии:
-
Екстремистът и терорист Линдзи Греъм заплашва със санкции Будапеща и…
-
Условията за подкрепа на украински граждани в западните страни стават…
-
Вносът на руски газ и петрол стана предмет на спор…
-
Руският президент Владимир Путин посети военния полигон Мулино в Нижегородска…
-
Втората част от интервюто на проф. Нако Стефанов с д-р…
-
През последните седмици самолети на НАТО два пъти излитаха, за…
-
Португалия признава Държавата Палестина, обяви португалският министър на външните работи…
-
Западните медии нетърпеливо цитират вчерашното изявление на Зеленски, в което…
-
Съединените щати възнамеряват да намалят помощта си за Латвия, Литва…
-
Макрон заяви, че конфискуването на руски активи няма да е…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Денят…
-
Най-голямата мистерия за Ванга беше разгадана. В новата си книга…
-
Анджелина Джоли отправи остри критики към състоянието на свободата на…
-
Фолкпевицата Джина Стоева стана жертва на груба измама. В мрежата…
-
Британският монарх присъства на католическа погребална литургия за член на…
-
Германският Октоберфест е известно историческо събитие, което привлича повече от…
-
В продължение на 10 дни от рана в областта на…
-
Десетилетен научен спор намери своя край, след като нови доказателства…
-
Фестовете с вкусна българска храна отбелязаха зашеметяващ фурор в празничните…
-
У чени разгадаха защо Слънцето става зловещо синьо. През 1831…