Министър-председателят Бойко Борисов представи виждането на България за Многогодишната финансова рамка на проведените в Брюксел двустранни консултации, които предшестват днешния дебат на държавните и правителствените ръководители на държавите-членки за бъдещия бюджет на Европейския съюз. Това съобщиха от правителствената информационна служба. „Конфликтите са огромни между отделните държави – едните искат големи съкращения, другите – големи плащания“, коментира премиерът след срещата си с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.
Министърът на външните работи Николай Младенов, който е част от българската делегация за специалния Европейски съвет, посочи, че целта на страната ни е да се постигне съгласие по бюджета на ЕС, защото липсата му ще има пряк ефект и върху България.
„Най-лоша би била невъзможността да се прави многогодишно планиране на големите проекти, които за нас са много важни, защото над 65% от инвестициите в страната ни идват по линия на кохезионните фондове на ЕС“, каза Младенов.
Той обобщи българските приоритети в преговорите - запазване на размера на кохезионните фондове, осигуряване на достатъчно средства за закриване на 1-4 реактори на АЕЦ „Козлодуй“ и защита на преките плащания към земеделските производители. Резерви могат да се намерят в оптимизиране на разходите за европейската администрация и в разсрочване на изпълнението на някои от големите европейски проекти. По думите на министъра на външните работи е необходимо да се преразгледа интензитетът на помощта спрямо различните региони, така че съкращенията да не се правят за сметка на страните с най-нисък БВП, които реално имат нужда от по-голяма подкрепа за излизане от кризата.
Премиерът Бойко Борисов посочи, че страната ни започва от лоши стартови позиции преговорите, тъй като през последните 20 години българският БВП е бил много нисък, а на неговата база се определят получаваните пари. Допълнителен отрицателен фактор са и спрените при предишното правителство еврофондове, чието усвояване на нивото на останалите държави започна едва при този кабинет.
Министър-председателят изрази надежда, че страната ни ще получи повече средства през новия период, тъй като е отчетено, че тя е сред най-дисциплинираните финансово държави и че влага полученото от фондовете само в проекти, които ще подобрят състоянието в цяла Европа - основните транспортни коридори, железопътният транспорт, екологията, конкурентоспособността и земеделието.
„Нашата позиция е изключително добре обоснована и съм сигурен, че ние ще бъдем една от малкото страни в рамките на тази криза без съкращения по отношение на средствата си по кохезионна политика“, каза министър Младенов.
Най-четени статии:
-
Не е изключено и разпускането на Народното събрание …
-
Вадим Петров: Потенциалът на новите санкции на ЕС е почти…
-
Вадим Трухачев: Навроцки е по-голям враг на Русия от Туск…
-
Получена е информация, че британските власти подготвят основата за частично…
-
Бившият председател на Радата и бивш секретар на Съвета за…
-
Португалският президент нарече Тръмп „руски актив“, докато Германия и Франция…
-
Чуждестранни наемници все по-често участват във военни операции. А днес…
-
„Турският султан не се шегува.“ Азербайджан е откъснат от Русия…
-
На Доналд Тръмп беше предложено неочаквано решение на украинския проблем.…
-
Има политически сили на Запад, които са готови да пожертват…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Възможно е…
-
Словенският премиер Роберт Голоб ще сключи брак с партньорката си…
-
Майли Сайръс отново взриви мрежата – този път напълно гола…
-
Турист сподели във Фейсбук сметката си от ресторант в Несебър.…
-
Сватба в центъра на града се превърна в истинска драма,…
-
Има много начини да опознаете себе си по-добре. Тестът за…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Нови данни на Института за семейни изследвания, цитирани от New…
-
Единственото място в света, където можете да съчетаете почивка със…
-
По време на акцията на ГДБОП в автокъщата имахме може…