Интервю на Komentator.bg
- Г-н Цонев, казахте, че репресията срещу Вас е поръчана от институция и изпълнена от прокуратурата. Визирате ли някоя институция конкретно?
- Видно е коя е тя. Всички видяха по телевизорите си как бях арестуван. Всички знаят за това, че ми бяха повдигнати над 40 обвинения, от които 4 стигнаха в съда. За щастие съм оправдан по всичките четири дела, а по две от тях - окончателно.
- Заявихте, че ще заведете дело за нанесените ви материални и морални щети. На каква стойност ще е то?
- Ще заведа иск срещу прокуратурата по закона за отговорност на държавата. Жалкото е, че след като бъдат осъдени, прокурорите, които се действали по този начин, няма да платят. Ще платим всички данъкоплатци, включително и аз, и вие.
- Това е ясно. Въпросът е дали вече знаете на каква стойност ще е този иск?
- Нека първо делата приключат на трета инстанция и тогава по закон имаме право да правим иск.
- Като лидер на политическа партия обмисляте ли законодателни предложения, свързани с работата на прокуратурата. Като например обезщетенията за нанесени вреди да са за сметка на бюджета на съдебната власт, а не за сметка на данъкоплатците?
- Проучвал съм въпроса. Прокурорите не могат да носят персонална отговорност при сега действащото законодателство. По-скоро ние като политическа партия подготвяме законодателни промени, които да позволят прокурорите да носят и политическа отговорност, тъй като тя се носи от изпълнителната власт. В момента сме в ситуация при която даден прокурор взима субективно решение и не подлежи нито на предварителен, нито на последващ контрол. От цялата съдебна система само прокуратурата е безконтролна.
- Как може според Вас да се упражнява контрол върху държавното обвинение?
- Като мине към изпълнителната власт и тогава ще носи и политическа отговорност.
- От Роман Василев ще търсите ли някаква персонална отговорност?
- Рано е да се отговори. Иск за неговото поведение е заведен в Страсбург.
- На каква стойност изчислихте материалните си щети?
- Не мога да изчисля точно, но от есента на 2010 г. не съм занимавал с нищо друго, освен да посещавам съдебни зали.
- Водихте ли си лична статистика колко време прекарвате в съдебните зали?
- Събират ми се общо шест месеца.
- Обърнаха ли се към Вас и към партията, която оглавихте хора, които се чувстват жертва на подобни репресии?
- Да, от момента на учредяването на партия „Нова алтернатива“ много хора се обръщат към нас по всякакви въпроси – било защото са репресирани, обвинявани и арестувани. Занимаваме се с всякакви проблеми. Наскоро ходих в Петрич и там ни се оплакаха, че моста над р. Струма вече шест месеца не се ремонтира... 50 хиляди души са затруднени и трябва да заобикалят с десетки километри.
- Какъв е екипа, с който работите?
- Експерти, които не са известни на широката общественост, но ще станат.
Най-четени статии:
-
Индия е озадачена от логиката на Съединените щати, които обвиняват…
-
Нефтопроводът „Дружба“ за пореден път бе атакуван от Въоръжените сили…
-
Висши военни от САЩ и редица европейски страни са разработили…
-
Снощи руските войски продължиха да унищожават военната инфраструктура на противника,…
-
Израелската армия започна нова война срещу ивицата Газа и вече…
-
Министерство на образованието и науката на Руската федерация, Волгоградски държавен…
-
Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова коментира срещата…
-
Италианският премиер Джорджа Мелони предложи на Украйна да се дадат…
-
Съединените щати и Европейският съюз са подписаха рамково споразумение за…
-
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че ако се стигне…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Стюардеса на Virgin Atlantic се напила преди смяната си и…
-
Принц Уилям е меко казано "резервиран" към идеята за помирение…
-
В Китай 75-годишен пенсионер подаде молба за развод, понеже се…
-
НАСА признава съществуването на живот на друга планета в Слънчевата…
-
След като светът на киното за възрастни потъна в скръб…
-
Водещата на спортните новини по БНТ Моника Симеонова отново прикова…
-
Заключенията на британски учени след изучаване на средните жизнени цикли…
-
Един от най-опасните микроорганизми на Земята, Naegleria fowleri, заслужено е…
-
Уязвимости в инфраструктурата на McDonald’s Изследователят с псевдоним BobDaNasker е…