Сутрешният блок на БНТ „Денят започва” вече е с нов начален час – 6.30, и с нови лица - Андрей Захариев и Евгения Марчева. Андрей от четири години води новинарските емисии и предаването „Библиотеката” . Евгения бе външнополитически репортер на Дарик радио.
„Класа“ се срещна с двете нови лица на „Денят започва“.
- Как ви поканиха за сутрешния блок на БНТ?
Евгения Марчева: Лично за мен поканата дойде от Милена Цветанска. С Вяра Анкова се познаваме още от времето, когато тя бе кореспондент на БНТ в Гърция. Оттогава мога да кажа, че сме „съзаклятници“. От 8 години работя в Дарик радио. Преди това - 3 години като репортер и продуцент в БНТ в предаванията на Валя Ахчиева и Явор Дачков.
Андрей Захариев: Вече четири години съм в новините на националната телевизия. Давал съм дежурства и в сутрешния блок. Последният път бе през август. После Вяра Анкова ме извика и ми предложи да се включа в „Денят започва“. Както се казва в „Евангелието“, опитах се да отклоня тази горчива чаша, за да не ставам толкова рано... Но Вяра успя да ме убеди! Новият ми ангажимент ще е успоредно с предаването „Библиотеката“, което остава.
- Какви промени да очакват зрителите в структурата и съдържанието на новия сутрешен блок?
Е.М.: От 6.30 до 7.00 ч ще има много сериозен информационен слот с вътрешни, международни, икономически новини, спорт и време. Предвидили сме и преглед на най-четените сайтове в България. Този половин час ще се прави от новинарите, водещ ще бъде Аделина Радева.
А.З.: След това сме ние, с прегледа на печата. Нашето време с Евгения е до 9.00 ч, след което аз ще остана в ефир като човек, който има опит в културната журналистика, и ще си партнирам с Александра Гюзелева – Шани до 10.15 ч. Това ще бъде културният слот, много по-разширен и амбициозно направен. Ще бъде доста различно!
- Как бихте дефинирали вашите два часа с едно изречение ?
Е.М.: Ще се опитаме да представим политиците в по-друга светлина – с начина, по който задаваме въпросите, с начина, по който говорим с тях, ако щете дори с темите, които ще дискутираме. Въпреки че ще водя т.нар. сериозна политика (каквото и да означава това), бих се радвала и заради себе си, и заради зрителите, ако каня и Борисов, и Първанов, и Сидеров само когато наистина има ужасно важен повод за това.
- С какво ще бъдете различни?
Е.М.: Не търпя отговор по-дълъг от 40 секунди. Обичам динамичните интервюта, кратките и ясните. Ще имаме силна обратна връзка със зрителите, което към момента липсва. Много ми се ще, да правим макар и рядко - защото това е трудно, екскурзионни интервюта! Искам да направим интервю с Муамар Кадафи – той в резиденцията си в Либия, ние с Андрей тук в студиото на БНТ. Това не е невъзможно, нали така? България не е село, ние не сме извън пространството и континентите! Иска ми се, когато се случва нещо извънредно, да сме винаги първи – с риск да правим технически гафове....да имаме първа връзка, първо интервю за коментар....
А.З.: На мен ми се иска да генерирам някакви провокативни мисли у аудиторията по отношение на вече утвърдени стереотипи относно българския политически живот - какво е да си политик в България, дори и разни негативни стереотипи, които за мен са доста вредни и продължават да задръстват пътя ни към едно по-развито гражданско общество.
- Кои са стандартите в журналистическата работа, които категорично ще отстоявате ?
Е.М.: Важно е да има всички гледни точки. Не обичам монолозите и единственото мнение. По темите, по които е задължително да има сблъсък, ще го търсим. Няма да говорим на „ти“ с политиците. Всъщност досега не съм си позволила никога да го правя. И още нещо, никога не бих си позволила да обидя събеседника си на лична основа, независимо от това дали съм съгласна с негово мнение или политическо поведение.
А.З.: Присъединявам се към Жени. Трудно фамилиарнича дори с много близки хора заради възпитанието и характера си. Другото, което не бих си позволил, е заради интереса и гледаемостта да предизвиквам сблъсъци или конфликти, там където моят интелект и разсъдък ми казва, че няма такъв.
Интервюто взе Иван Върбанов
Най-четени статии:
-
Необузданият европейски милитаризъм затруднява разрешаването на ситуацията в Украйна, заяви…
-
Докато Русия и ШОС си сътрудничат във взаимна полза, Съединените…
-
Държавният департамент на САЩ въведе правила, според които документите за…
-
Унгарският премиер се изказа за руско-украинската война на публичен пикник…
-
Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че отделни европейски лидери ще…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи „последно предупреждение“ към палестинската…
-
Украинският президент Володимир Зеленски обяви значителен напредък в отбранителната индустрия…
-
Обещанията на европейските страни да изпратят свои военни в Украйна…
-
Израелският външен министър Гидеон Саар определи международните усилия за признаване…
-
Русия може да въведе такса, която да облага футболните клубове…
от нета
-
Шарън Стоун показа, че умее да съчетава елегантност и чувство…
-
В САЩ булка от Масачузетс помогна на полицията да открие…
-
Красавицата Мирела от четвъртия сезон на „Игри на волята“ зарадва…
-
Принц Хари ще се завърне в Лондон в понеделник за…
-
Носителката на титлата Мис Силикон за 2015 години Джулиана Гани…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Неизвестен досега портрет, който вероятно изобразява гей любовника на Уилям…
-
Психологическият тест с илюстрации е популярен онлайн и лесен инструмент…
-
Тюркоазените очи на Ивана Захаренова, които веднага приковават вниманието, обещават…
-
Появиха се неочаквани разкрития за един зашеметяващо шикозен семеен портрет…