С блокада на пътища продължава протестът на тютюнопроизводители от Гоцеделчевско срещу ниските изкупни цени на тютюна. Представители на централната изпълнителна власт и депутати ще бъдат днес в района, за да обявят мерки за компенсация на ниските цени.
От Съюза на производителите на ориенталски тютюни обявиха, че ефект от протестите има. По думите на председателя на съюза и кмет на Община Сатовча Арбен Мименов държавата ще гарантира, че тютюнопроизводителите ще получат цена не по-ниска от миналогодишната, като разликата се осигури чрез национални доплащания. Това означава, че при средна изкупна цена от 5 лева и 50 стотинки, каквато е масовата към момента, субсидията би трябвало да бъде над 3 лева.
Въпреки обнадеждаващите новини хората са категорични, че протестът в района на село Кочан ще се състои и на обяд ще бъде блокиран пътят Гоце Делчев – Доспат – Пловдив, съобщи БНР. Очаква се към протестиращите да се присъединят и тютюнопроизводители от района на Доспат. Там изкупната кампания все още не е започнала и напрежението расте.
Кметът на село Црънча Елин Долапчиев каза, че в Кочан ще отидат между 60 и 100 души. Най-вероятно там ще се реши дали да се блокира границата с Гърция при ГКПП „Илинден“. Ние също, кметовете от общината, обмисляме вариант да затворим пътя за Гоце Делчев, обясни той.
Произведеният и все още неизкупен тютюн в общината е около 110 тона. Областният управител на Смолян Димитър Кръстанов коментира проблема с неизкупените количества тютюн, като уточни, че областната администрация няма пряко отношение към този въпрос, но има отношение по принцип, защото част от населението е пряко свързано с този поминък.
Фирмите, ангажирани с изкупуването на тютюна, работят на пълни обороти. Това увери изпълнителният директор на една от компаниите Михали Попанастасиу.
Поне в района на Гоце Делчев има около 25-28 комисии, които изкупуват тютюн. Ако сметнете средно по 5 тона на ден, това означава, че през последните две седмици са продадени 100 тона тютюн, заяви той.
Попанастасиу каза, че до две седмици фирмата започва изкупуването и в селата около Доспат. Той отрече да има картелно споразумение между фирмите и допълни, че ниските изкупни цени се дължат на лошото качество на тютюна.
Най-четени статии:
-
Тръмп отдавна заплашва света с "красиви" мита върху вносните стоки.…
-
Министрите на отбраната на балтийските държави предупредиха, че прекратяването на…
-
След войната проруските сили може да дойдат на власт в…
-
След като войната в Украйна приключи, режимите на много страни-членки…
-
Американският президент Доналд Тръмп сравни днес присъдата на френския крайнодесен лидер Марин…
-
Израелската полиция задържа двама души в рамките на разследване на…
-
Премиерът на Словакия Робърт Фицо разказа днес за драматичен разговор…
-
В началото на пълномащабното нахлуване в Украйна руските военни разчитаха,…
-
От 1 април Русия стартира своята пролетна кампания за наборна…
-
Руските сили в южната част на Украйна значително увеличават използването…
от нета
-
Двете деца на Габриела Славова-Пеева стават частни обвинители по делото…
-
Софийска градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт в съда по…
-
52-годишният Русален Михайлов сложи край на живота си, след като…
-
Потребителят на Reddit OnePunchClam публикува снимка на необичайния улов, който…
-
Автомобил е изхвърчал от магистрала "Тракия" и се е приземил…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Раздялата обикновено е финалната точка. Но защо толкова често, дори…
-
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на…
-
Появи се много оригинална идея кога да правим налудничавата смяна…
-
Цените не спират да растат, инфлацията в последните две години…