Калоян Методиев: Борисов и Пеевски редят нова политическа система

Калоян Методиев: Борисов и Пеевски редят нова политическа система
  • Written by:  classa***
  • Date:  
    20.02.2025
  • Share:

Голямата опасност пред България в момента е това, което се опитват да структурират като партийна система двамата и опита през бюджета за 2025 да направят държавата бухалка, за да удушат всякакъв вид алтернатива. Това каза в предаването “Студио Актуално“ политологът Калоян Методиев, депутат в 50-тото НС

„Миналата седмица се изпусна това, никъде не го чух от анализаторите, политолозите: Борисов вкара риторика, че той вече е дясна, консервативна партия с християнски ценности, а Пеевски е представител на лявото в България. В момента тече изграждане на партийна система за следващите години, при която очевидно, са си направили сметката, Борисов да се самоетикетира като нещо консервативно и дясно, a Пеевски и неговото ДПС да се етикетира като ляво. Риториката на Пеевски вече е лява - при положение, че ДПС винаги от 35 години е била либерална партия и е прокарвала такива политики, особено по отношение на икономиката“, посочи Калоян Методиев. И добави: „В един момент виждате, че те си разпределят роли. Към това се добавят националистите - винаги удобна патерица, създадени от някой. И другите ключодържатели, които висят на поясите на Борисов и Пеевски, като СДС, като ИТН, като БСП вече - като тази партия вече си дефинира в документите корупцията и забраната на протести“.

Политологът предупреди: „Голямата опасност пред България в момента е това, което се опитват да структурират като партийна система и това, че през това бюджет се опитват да направят държавата бухалка, за да удушат всякакъв вид алтернатива“.

В разговора за бюджета Калоян Методиев очерта три негативни процеса, които се наблюдават в икономиката в момента: промишленото производство 20-ти месец върви надолу, чуждестранните инвестиции 55 % са надолу, драматично се свива износът. „Затова бюджетът сега трябва да стимулира икономическия растеж, да стабилизира, да компенсира това, че Германия влиза в рецесия – а тя ни е основният търговски партньор. В същото време, при тази ситуация правителството вкарва един бюджет, който има три характеристики: той е антисоциален, анти частния сектор и антигражданските свободи. За първи път имаме бюджет, който замразява пенсиите – да, след обществена реакция дадоха заден, Бойко Борисов си смени мнението за един час. Но остана замразяването на майчинските – това е удар по младите семейства, помощите за безработни, инвалидните. На този фон имаме 12 % увеличение на депутатските заплати. За 3 години – дъгова спирала от 17 милиарда. Основната значка на Борисов винаги е била: аз гарантирам стабилността, финансовата дисциплина винаги е била водеща за мен. В един момент удрят социалната политика и частния сектор“, посочи политологът.

И още: „В бюджета има брутални нарушения на гражданските права и свободи. Освен записването на номера на всяка кола на бензиностанция и бюджетът за ДАТО, за подслушване, се увеличава с 80 % “.

Попитан дали заплатите в МВР Заплатите в МВР трябва да се вдигнат, той отговори: „Да, но не по този начин, а срещу реформи и ефективност. Не може едни за сметка на други, виждаме, че се стимулират службите за сигурност, увеличава се бюджета на Висшия съдебен съвет - същевременно няма никакви мерки за малкия и средния бизнес, за частния сектор, от където трябва да дойдат парите, за да се вдигне икономиката, да има растеж и оттам да дойдат пари за пенсии, за социална политика“.

„Това, което се прави в момента е антинационален бюджет. Категоричен съм, че се прави с определена цел – насаждане на страх, за да се задържи това управление дългосрочно чрез репресивни инструменти за контрол“, посочи Методиев и даде пример с това да се записва номера на всяка кола, заредила гориво на бензиностанцията: кой, кога и къде е заредил.

„Това много ми напомня за 1984 на Оруел. Т.нар. „бухалки“ в един момент се оказват узурпирани от това управляващо мнозинство. Което вече има дори фашистки характеристики – една от партиите в управляващата коалиция директно записва в програмните си документи, че е срещу протестите“, каза Калоян Методиев, визирайки БСП и посочи:

„В речта на председателя им Зафиров чухме, че Корнелия Нинова била направила партията антикорупционна и протестърска – откъде накъде, това не била БСП и БСП трябвало да се върне към своята аветентична политика.Това е точен цитат. Кое е обратното на антикорупция и протестност? Та, протестността е, пар ексаланс, генезиса на лявото. Това е и гражданско право, дефинирано в нашата Конституция. Да се опиташ в програмна реч да го забраниш и да го заклеймиш, и то не на едно място. Цели пасажи. Да забраниш протест е антиконституционно и антидемократично. Няма друга партия, която да почива на прокорупционна политика. А тук го има записано в документ“, коментира политологът.

Попитан дали е съгласен с думите на Георги Кадиев, че Бойко Борисов и Делян Пеевски са взели БСП на промоция, Калоян Методиев отговори:

“Категорично. Те дълги години отглеждаха една вътрешна опозиция в БСП. Взеха я по начина, по който се взе и СДС. През 2005 г. Борисов нямаше партия, пък се оказа с мнозинство в Столичния общински съвет, когато взе общинските съветници на СДС, напазарува ги тогава. На Софиянски, “Гергьовден“ и имаше още някакви независими. Първо превзе Софийската организация, после взе СДС и си ги закачи като част от парламентарната група, уби тази партия“. По същият начин се превзе БСП и още много формации от целия спектър.

Той бе категоричен: „Корнелия Нинова беше пречката това да се случи (и с БСП, бел. ред.). Затова през сваляне на резултата ѝ, огромна медийна помия се лееше върху нея преди всички избори. Излизаше една Елена Йончева, днес евродепутат от ДПС-Пеевски и казваше преди всеки избори: Корнелия Нинова ще се коалира с ГЕРБ. Върху мен каква помия и лъжи се изливаха. И всички тези, които плюеха, днес първата им работа беше да си сглобят правителство с Бойко Борисов и с това СДС, за което говорех. Ето ги, същите плювачи. Къде са? Какво говориха и лъжеха? Но, отново ще подчертая: те вече не са толкова интересни, те са вече само един ключодържател в новата визия за държавата, която се реди в момента от Борисов и Пеевски“, посочи Калоян Методиев.

 

Станете почитател на Класа