ИТН: Асен Василев за пореден път излъга: Предлага българска земеделска земя на нищожна цена!

Асен Василев е решил да продаде 700 000 декара от държавния поземлен фонд срещу 340 млн. лева – сума, която е заложена в приходната част на бюджета. Повече от половината от продажната цена, 60%, няма да се плаща с реални пари, а с поименни компенсаторни бонове

 

 

 

Асен Василев за пореден път излъга – излъга нас, българското общество, защото това го има като официален документ. Имаме финансов министър, който долно лъже и предлага българската земеделска земя от държавния поземлен фонд на нищожна цена.

Това каза в кулоарите на Народното събрание Тошко Йорданов от ИТН.

Асен Василев е решил да продаде 700 000 декара от държавния поземлен фонд срещу 340 млн. лева – сума, която е заложена в приходната част на бюджета. Повече от половината от продажната цена, 60%, няма да се плаща с реални пари, а с поименни компенсаторни бонове. На тази цена, която казват, означава, че тези 700 000 декара се продават на цена от 485 лева на декар, а на свободния пазар тя е 2800 лева на декар

Йорданов коментира, че Асен Василев е обвинил президента Румен Радев, че се бил подвел по фалшиви новини, след което представи пред журналистите становището на Министерството на земеделието като част от официалната кореспонденция с Министерството на финансите.

"Ще ви цитирам част от документите: "По отношение за посочения допълнителен приход от продажба на земи през 2025-та година. Ако си спомняте, Асен  услужливо говори само за 2024 година. Допълнителен доход от продажба на земи през 2025 година - обръщам внимание на следното: прогнозната стойност на касовите приходи от продажбата на земи от Държавния поземлен фонд, за което Асен твърди, че не са водени никога разговори в тази посока, чрез поименни компенсаторни бонове, посочени в предложената Рамка за бюджет на Министерство на земеделието и храните за 2025 година в размер на колко - 340 милиона лева, което представлява една пета от наличния Държавен поземлен фонд. Това е официалният документ", обясни Тошко Йорданов.

„ Ако това не е корупционна сделка, аз съм баскетболист от НБА. Това е долна корупционна сделка, гавра с българите и с българската земя”, посочи Йорданов.

„Има няколко интересни факта. В края на октомври посолството на САЩ е посрещнало най-голямата американска търговска и инвестиционна делегация, посетила България през последните години, като в нея е имало значителен брой американски фирми в сектор "Земеделие". Защо Асен Василев решава да продаде една пета от държавния поземлен фонд, това свързано ли е с това посещение и съгласувана ли е тази продажба с посолството? Подобни механизми на придобиване на права на използване или продажба бяха използвани в Украйна, където три големи американски компании владеят около 30% от обработваемата земя на Украйна. Не стига, че Асен Василев иска да я продава, а ще я продава и евтино, за без пари, по-скоро за компенсаторки”, коментира Тошко Йорданов.

Цялата сделка е избушена. Асен Василев за пореден път излъга – излъга нас, българското общество, защото това го има като официален документ. Имаме финансов министър, който долно лъже и предлага българската земеделска земя от държавния поземлен фонд на нищожна цена”, подчерта Йорданов.

От "Има такъв народ" настояха в декларация ДАНС, министерствата на земеделието и на финансите да изпратят в парламента цялата кореспонденция между министрите Кирил Вътев и Асен Василев, в която, според депутата Станислав Балабанов, става ясно, че се готви продажба на държавна земя.

"Искаме да видим тази официална кореспонденция и да разберем защо всъщност Асен Василев иска да продава българската земя. Вие ще участвате ли въобще в тази завера, и ще позволите ли на един опасен финансов министър, лъжейки пред медиите, че всъщност подготвя продажбата на българска земя. И той я готви евтино, за да удовлетвори интересите на определени кръгове хора и може би интересите на едно конкретно посолство", заяви Балабанов.

Това е долна корупционна сделка, гавра с българите и с българската земя, посочи Тошко Йорданов-Tova-e-dolna-koruptsionna-sdelka--gavra-s-balgarite-i-s-balgarskata-zemya--posochi-Toshko-Yordanov_1701257896.jpgДокументът-Dokumentat_1701292075.jpgТова е долна корупционна сделка, гавра с българите и с българската земя, посочи Тошко Йорданов-Tova-e-dolna-koruptsionna-sdelka--gavra-s-balgarite-i-s-balgarskata-zemya--posochi-Toshko-Yordanov_1701257896.jpgДокументът-Dokumentat_1701292075.jpgТова е долна корупционна сделка, гавра с българите и с българската земя, посочи Тошко Йорданов-Tova-e-dolna-koruptsionna-sdelka--gavra-s-balgarite-i-s-balgarskata-zemya--posochi-Toshko-Yordanov_1701257896.jpgДокументът-Dokumentat_1701292075.jpg
 
   
 

 

 

Станете почитател на Класа