Росен Христов: Чрез Джемкорп е изтекла информация за нашата енергийната система, не е ясно къде е

Кардиналното решение е да се възобнови проектът "Александруполис - Бургас", който да работи не само с руски нефт, добави той

 

 

Чрез Джемкорп е изтекла секретна информация за нашата енергийната система, не е ясно в чии ръце е отишла.

Това заяви пред Нова тв  енергийният министър Росен Христов.

В момента службите работят по скандала.

Опитваме се да привържем компенсациите за небитовите потребители с последната директива на ЕС. Другата директива е за свръхпечалбите, които да влизат във фонд "Сигурност", каза още той.

Той не очаква някакаква промяна в цените на бензина. "Нашата идея не е "Лукойл" да изнася, а да задоволява вътрешния пазар. Но кардиналното решение и възобновяването на проекта "Александруполис - Бургас", който да работи не само с руски нефт. Ние успяхме с преговори да убедим "Лукойл", че е по-добре да си плащат данъците в България, това означава рафинерията да работи, каза Христов.

ЕС в момента купува петролни продукти с руски произход от Турция, каза той.

Проблемът е, че не можем да дотавим нефт, не просто държавата да националицира предприятието - тогава може да спрат доставките, смята Христов.

Целта на правителството е горивата да са достъпни, но парламентът решава дали да има отстъпки. Трябва да има социално справедлива програма, но е много трудно да го направим, съобщи той.

 
   
 

 

 

Станете почитател на Класа