Голяма чест за нас е, че тези изтъкнати професори дойдоха и пожелаха да ги подкрепим. В инициативния комитет няма нито един човек с пристрастие към ГЕРБ, но това не значи, че от партията не оценява желанието България да се промени.Това заяви днес Бойко Борисов в НС след среща с част от ръководството на инициативния комитет, който ще събира подписка за референдума, поискат от президента
Аз съм поел няколко ангажимента към тях при изричното условие, че това може да стане, ако те го пожелаят или поискат след среща с останалите партии, които искат референдум, каза Борисов. Вторият ангажимент е партия ГЕРБ да събере поне 500 000 гласа - събирам всички кметове на ГЕРБ, областните ни ръководители, допълни той.Не бихме тръгнали да създаваме инициативен комитет и подписка, ако самите управляващи бяха проявили по-голямо благоразумие и бяха възприели начинанията на президента, заяви от своя страна ръководителя на инициативния комитет за подписка в подкрепа на предложенията на Плевнелиев за референдум проф. Георги Близнашки.
Нашата цел е този референдум да се превърне в задължителен, което означава, че трябва да съберем минимум 500 000 гласа, за да принудим народното представителство да насрочи датата на референдума. Най-добре това да е датата на евроизборите, коментира той след срещата с Борисов. Вчера късно след обяд се споразумяхме, че подкрепяме идеята за референдума, въпросите остават такива, каквито са формулирани от държавния глава, посочи Близнашки.
Във връзка с опасенията, че инициативният комитет е партийно обвързан това до голяма степен е абсурдно, защото трябва да погледнете имената в него, отбеляза и проф. Калин Янакиев, известен със силната си подкрепа за летните протести и студентската окупация на Софийски университет. Според него в инициативния комитет има изтъкнати интелектуалци и хора на изкуството с различни политически възгледи.