Конфедерацията на труда „Подкрепа” настоява за оставката на финансовия министър Симеон Дянков. Това се казва в декларация на синдиката, разпространена до медиите. Поводът е решението на правителството за въвеждане на 10 процентен данък върху лихвите по депозитите на гражданите в банките. Според КТ „Подкрепа“ финансовият министър „носи основната вина за изключително тежкото състояние на икономиката на страната и за мизерията на българските граждани през последните няколко години”. В неделя Константин Тренчев, лидер на синдиката предупреди, че обмислят да сезират съда.
„Симеон Дянков отново взриви социалния диалог, грубо нарушавайки разпоредбите на Кодекса на труда и Правилника за организацията и дейността на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на който Дянков по силата на закона е и председател. Съгласно чл. 2 от Кодекса на труда държавата трябва да регулира трудовите и непосредствено свързаните с тях отношения, осигурителните отношения и въпросите на жизненото равнище след консултации и диалог с работниците, служителите, работодателите и техните организации в дух на сътрудничество, взаимни отстъпки и зачитане на интересите на всяка от страните. Грубо погазвайки този дух на сътрудничество и колегиалност, в дневния ред за заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество на 9 октомври т.г. не бяха включени и не се обсъждаха въпросите за въвеждането на 10 процентен данък върху лихвите по депозитите на гражданите в банките и проектозакона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2013 г., които буквално на следващия ден бяха внесени от господин Дянков и приети от правителството”, се казва в декларацията на КТ „Подкрепа”.
„Заявяваме и нашата решимост, след консултации с останалите социални партньори, да сезираме Върховния административен съд да отмени актовете на Министерския съвет от 10 октомври, с които са приети посочените въпроси, поради това, че не са изпълнени задължителните изисквания на Кодекса на труда за предварителен социален диалог”, посочват още от синдиката.
Най-четени статии:
-
Пекин е готов да работи с Москва за формиране на…
-
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун, който е на посещение в Китай,…
-
Дмитрий Песков отхвърли твърденията за руска намеса в GPS-смущението при…
-
Китайският президент Си Цзинпин призова членовете на Шанхайската организация за…
-
Германският министър на отбраната Борис Писториус разкритикува председателя на Европейската…
-
По целия свят предстоят знакови убийства, след като началникът на…
-
Шведската климатична активистка Грета Тунберг обяви на пресконференция в Барселона,…
-
Германският министър на отбраната отхвърли остро като преждевременни коментарите на…
-
Турция ще започне масовото производство на хиперзвукови балистични ракети от…
-
Европейските столици работят по "доста точни планове" за потенциално военно…
от нета
-
В съвременната култура идеята, че алкохолът освобождава и стимулира либидото,…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Делата…
-
В последните месеци тенденцията към естествена визия и по-буйно интимно…
-
Продуцентът Скутър Браун и актрисата Сидни Суини бяха заснети заедно…
-
Антоанет Пепе се завърна преди дни от Дания, където беше…
-
Биляна Йотовска събра погледите в Неа Перамос, отбелязва "Марица". Красивата…
-
Почти три десетилетия след трагичната смърт на принцеса Даяна в…
-
Богатството в страните от Персийския залив достига измерения, които трудно…
-
Слави Трифонов и Евгени Димитров споделиха шокиращи, дори животозастрашаващи истории.…
-
Филип Буков, смятан за един от най-желаните български актьори, отново…