Прокуратурата повдигна обвинения за пране на пари на Огнян Донев и Любомир Павлов, съсобственици в „Медийна група България холдинг“, издаваща вестниците „Труд“ и „24 часа“.
Огнян Донев е с едно обвинение за пране на пари, а Любомир Павлов е с три обвинения – за пране на пари, за документна измама и за невярно документиране. Това съобщи говорителят на Софийската градска прокуратура Румяна Арнаудова във вторник.
Павлов и Донев бяха привикани рано сутринта във вторник в Националната следствена служба (НСлС), където им бяха предявени обвиненията. Първи на разговор в следствието отиде Огнян Донев. На излизане от НСлС той отказа всякакъв коментар.
Около два часа по-късно пред сградата следствената служба пристигна и Любомир Павлов. Пред събралите се репортери той заяви, че са му повдигнати три обвинения – за пране на пари, за документно престъпление и за използване на документи с невярно съдържание.
Павлов определи обвинението като „смехотворно“ и допълни, че според прокуратурата имало фалшифициран подпис на съдружника в издателската група Христо Грозев.
„Основното обвинение е за документна измама - наблюдаващият прокурор е преценил, че е събрал доказателства за това, че чрез използване на документи с невярно съдържание, общо 4 на брой, Любомир Павлов съзнателно е дал възможност на Огнян Донев да получи чуждо движимо имущество и това са 43% от акциите на медийната група”, обясни Арнаудова. Говорителят на СГП обясни, че впоследствие 40% от придобитите преди това общо 83% от дяловете са били върнати обратно на Любомир Павлов и това според прокуратурата е пране на пари, тъй като тази сделка е била осъществена с имущество, придобито чрез тежко престъпление, а именно документна измама.
На Огнян Донев и Любомир Павлов е наложена мярка парична гаранция от по 50 000 лева. Относно обвиненията на Любомир Павлов към наблюдаващия прокурор Момчил Георгиев, че е взел 1 млн. лв. подкуп, за да повдигне обвиненията, говорителят на СГП каза, че не й се вярва, но ако има такъв сигнал, той ще бъде проверен.
Разследването срещу Огнян Донев и Любомир Павлов започна след сигнал на бившите им съдружници Христо Грозев и Карл фон Хабсбург за завземане на дялове в „Медийна група България холдинг“.
Във вторник следобед Грозев и Хабсбург дадоха брифинг, на който Грозев обяви, че Любомир Павлов му е предложил да му върне парите и да бъдат оттеглени обвиненията.
„Предложението беше - „да спрем да се цакаме”, да си оттеглим обвиненията и той да ми върне парите, които сме инвестирали в „Медийна група България”. Аз го попитах: „Ти предлагаш да ми върнеш парите, с които си работил цяла година, и срещу репутацията, която си унищожил.“ И му казах: „Ние имахме репутация, а ти нямаше“, с което той се съгласи”, каза Христо Грозев.
Скандалът между Любомир Павлов, Огнян Донев и Христо Грозев започна през март миналата година. Тогава стана ясно, че Донев и Павлов са си прехвърлили 83% от собствеността, при положение че дни преди това 53% от дяловете са били на дружеството „БГ Приватинвест ГмбХ“, което бе учредено от Грозев, Карл фон Хабсбург и Даниел Руц. Цялата сделка и промяната в Търговския регистър са станали без знанието на Грозев.
Най-четени статии:
-
Чуждестранни лидери, включително руският президент Владимир Путин и севернокорейският лидер…
-
Руските граждани трябва да се отнасят към представителите на правоохранителните…
-
Европа умира тогава, когато загуби инстинкта си за съхранение. А…
-
Президентът Доналд Тръмп: Джордж Сорос и неговият прекрасен…
-
Русия предприе мащабнаатака с дроновесрещу Украйна през нощта, предизвиквайки предупреждения…
-
Обвинениятана американския президент Доналд Тръмп срещу милиардера Джордж Сорос и…
-
Израелският външен министър Гидеон Саар заяви, че палестинска държава няма…
-
Видях тази графика в пост на фейсбук приятел. Самият пост…
-
В Полша поискаха извинение от Киев, след като украинският активист…
-
Владимир Зеленски зае безкомпромисна позиция за украинското регулиране, отхвърляйки предложенията…
от нета
-
Днес, 28 август, светът на музиката отбелязва рождения ден на…
-
28 август е един от онези дни в календара, които…
-
Днес книгата на Гинес отбелязва своята 70-годишнина, обръщайки поглед назад…
-
Прекрасна новина за първородния син на Майкъл Джексън. Принс обяви,…
-
Малко куче от породата чихуахуа се оказа в центъра на…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Денят…
-
Сред вечната замръзналост на Якутия гигантски медени котли ту се…
-
Емблематичният крими герой от близкото минало Златомир Иванов - Баретата,…
-
Официалната реклама на новото романтично риалити „Ергенът: Любов в рая“…
-
След отвратителното насилие от служител на ЦГМ днес, още едно…