Зам. -министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов приветства обявената самостоятелност на организацията за управление на системата за домейни и раздаване на IP адреси /ICANN/. Новият статут на организацията е резултат от преустановяване на споразумението между ICANN и правителството на САЩ, съобщават от пресцентъра на МТИТС
Така организацията ще се управлява с участието на всички заинтересовани страни: частният сектор, гражданското общество, правителствата, потребителите. Ще продължи развитието на политики, насочени към включване на нови домейни. Това е особено важно за България, тъй като тя бе първата страна, поискала официално от ICANN създаването на домейн ".бг". По повод приключването на договора, заместник-министър Първан Русинов заяви: "България и българското правителство винаги сме подкрепяли развитието на Интернет у нас, а е известно, че по света сме давани за пример с либералното си законодателство.” Нека напомня, че ние сме една от малкото, ако не и единствената държава, в която по законодателен път е решен проблемът с управлението на домейните и IP адресите - в интерес на Интернет-потребителите. Раздаването на имена и домейни не се администрира от държавата. Нашето управление продължава традицията на предишните - на сътрудничество с частния сектор, с неправителствените организации и с потребителите.
Ние сме решени да предложим в кратки срокове работещо електронно правителство и разчитаме на иновативния български бизнес да ни подкрепи. България участва в работата на ICANN от самото създаване, чрез постоянен представител в Правителствения консултативен комитет, а в продължение на три години имахме и наш съгражданин - член на Съвета на директорите на организацията. ICANN проведе заседание на Съвета в България през 2006 г. Много добре е, че ICANN тръгва по нов път, в който ще се отчитат интересите на целия свят. България е една от страните, които са дали заявката си за създаването на нов домейн от най-високо ниво, ".бг" (на кирилица) и ние работим с ICANN за реализирането на тази задача в най-кратки срокове.
/БГНЕС/
Най-четени статии:
-
Ако Израел не е убил лидерите на Хамас при въздушният…
-
Руският президент Владимир Путин заплаши Украйна, след което произнесе едно…
-
Продължаващата война между Украйна и Русия породи нова тревожна нова…
-
Миграционната криза набира скорост За Брюксел имиграцията се…
-
Украинските медии истерично твърдят, че руски дронове са атакували Полша.…
-
Членове на мексиканския наркокартел Jalisco New Generation (CJNG) са преминали…
-
НО не, този човек е оставил егото си, цялата си…
-
Съединените щати безуспешно се опитаха да разубедят Индия да купува…
-
Украинските граждани в Полша ще бъдат проверявани ежемесечно за заетост,…
-
Ако Русия продължи да протака времето, ЕС ще засили натиска…
от нета
-
Бившият на Софи Маринова - 40-годишният Тодор Давидов Гринго, се…
-
Георги Димитров се казва човекът, който е бил със старши…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят ще…
-
Медицинската сестра и експерт по сексуално здраве Сара Мулиндва разсея…
-
Близки до поп звездата Бритни Спиърс съобщават за сериозни притеснения…
-
Истанбулската главна прокуратура съобщи, че е започнала официално разследване срещу…
-
Херцогът на Съсекс принц Хари посети гроба на баба си,…
-
Докато спокойно разглеждала рафтовете с чанти в магазин за дрехи…
-
Скътана в полите на Родопите, на около 1150 метра надморска…
-
Млада жена от Тетевен разбуни духовете във „Фейсбук“. …