Руската рубла не спира да се обезценява. А това засилва страховете на руснаците, че спестяванията им могат да се стопят и по-заможните от тях купуват като обезумели луксозни стоки. Най-търсени са автомобилите от марките Порше, Мерцедес и Лексус, показват пазарните проучвания. Така например само през ноември продажбите на Порше в Русия са се увеличили с 55 процента, а тези на японския производител Лексус са скочили дори с 63 на сто. Засиленото търсене принуди търговците на японската марка в Русия да назначат допълнителен персонал за обслужване на клиентите.
Покупките са пределно изгодни
Купувачите обаче не са само богаташи - хора от почти всички слоеве на населението обръщат рублите си във валута и с нея си купуват луксозни коли, пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Внезапният интерес на руснаците към нови автомобили идва на фона на общия спад в продажбите - с около 12 процента от началото на годината, по данни на руската Асоциация за европейски бизнес /АЕБ/. Ръст се наблюдава само в покупките на луксозни машини.
"Автомобилите в момента се харчат като топъл хляб, независимо дали са луксозни или евтини", казва Татяна Луковецкая, директор на една от най-големите автомобилни фирми в страната "Rolf Group". Тя допълва, че не може да си спомни друг подобен бум в продажбите на коли през последните 10 години. Спестяванията в рубли се обезценяват рязко, докато в същото време автомобилите поскъпват с по-ниски темпове от другите потребителски стоки, скочили само през последния месец 9,1 процента, отбелязва австрийският "Ди Пресе".
Автомобилът като инвестиция
Алексей, служител на руска банка, е инвестирал миналия месец в ново Ауди А7 и по този начин е спестил 40 хиляди долара, които би загубил от обезценяването на рублата. "Във времена на кризи хората виждат в покупката на нов автомобил добра инвестиция", казва и Андрей Родионов от руското представителство на Мерцедес-Бенц. "Правилото, че напускайки магазина един автомобил губи автоматично 20 на сто от стойността си, вече не важи", допълва той. В сегашната необичайна ситуация се случват необичайни неща, казва Йорг Шрайбер от АЕБ. "През последните седмици регистрираме необичайно повишение на търсенето, за което много допринесоха и очакванията за предстоящо повишение на цените на колите от началото на следващата година", посочва експертът.
Докато Мерцедес и Порше бележат ръст в продажбите, други двама германски производители на автомобили от високия сегмент очевидно не успяват да се възползват от благоприятната ситуация на пазара. "През октомври продажбите на автомобили от марката БМВ са намалели с 39 процента спрямо същия период на миналата година, а тези на Ауди бележат спад с 16 на сто. Очевидно руснаците не смятат, че покупката на автомобил от тези две фирми е добра инвестиция", казва Ханс Никълс от агенция Блумбърг.
DW
Най-четени статии:
-
ВСУ провалят събирането на реколта, като вербуват фермери за участие…
-
Украинските въоръжени сили са атакували с дрон микробус в село…
-
Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че…
-
Според летищната администрация, приблизително 150 полета и 15 000 пътници…
-
По време на обръщението си в генералния щаб на армията,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отпътува от Малайзия за Япония,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че според него мирът…
-
Броят на ранените след руското въздушно нападение с дронове, при…
-
Сделката на Украйна със Saab за съвместно производство на системи…
-
Лидерите на Тайланд и Камбоджа подписаха декларация за разрешаване на…
от нета
-
Xороскоп от astrohoroscope.info Овен Понеделникът ще…
-
Поп звездата Кейти Пери и бившият министър-председател на Канада Джъстин…
-
Басистът на Black Sabbath призна, че е бил шокиран, колко…
-
Американската актриса Изабел Тейт, участваща в сериала „9-1-1: Нашвил“, почина…
-
Чешката учителка Дита (Едит) Краус, оцеляла от Холокоста, която вдъхнови…
-
Нострадамус е толкова известен с предсказанията си, че самата дума…
-
Ким Унг-Йонг (роден на 7 март 1963 г.) е човекът…
-
След като Венета Райкова се раздели с bTV, телевизията очевидно…
-
Измененията на лицето могат да издават дългосрочните ефекти върху организма…
-
Starlink, собственост на SpaceX на Илон Мъск, планира да изгради…
