581 са жертвите по пътищата у нас от началото на годината, съобщиха вчера от Българската асоциация на пострадали при катастрофи. Загиналите са със 100 души по-малко в сравнение със същия период на миналата година, но въпреки това нашата страна си остава на челните места в Европа по смъртност в катастрофи.
В Румъния например, с която често обичаме да се сравняваме, в катастрофи загиват по-малко хора, отколкото у нас, и то при условие, че северната ни съседка е с три пъти по-многобройно население. Причините за т. нар. война по пътищата у нас са комплексни, като една от тях безспорно е ниската шофьорска култура на повечето българи. Всеки е виждал летящите в насрещното движение камикадзета или водачите, които се държат така, сякаш са сами на пътя. За пияните шофьори пък говори самата статистика – най-много съдебни дела у нас се водят именно срещу тях.
Със сигурност неразумните шофьори ще продължават да застрашават живота и здравето на всички участници в движението, ако държавата и обществото не вземат сериозни мерки срещу тях. Никаква толерантност и строги наказания за нарушителите – това е единственият начин жертвите и щетите от техните действия да се сведат до разумен минимум. Дори не трябва да измисляме топлата вода, а просто да вземем пример от страни като Холандия например, където почти всеки шофира, но въпреки това жертвите на пътя са минимални. Прости мерки като видеокамерите срещу превишената скорост също са доказали своята ефективност. За съжаление у нас обаче дори дрегерите за наркотици се употребяват рядко, поради простата причина, че са „твърде скъпи“. Докато нещо не се промени и не вземем истински, а не кампанийни мерки, високата смъртност на пътя у нас ще продължи.
Най-четени статии:
-
Руският президент Владимир Путин и севернокорейският лидер Ким Чен Ун…
-
От началото на войната досега 1,721,000 украински военнослужещи са били…
-
Перспективна област за руско-китайско взаимодействие В реч на…
-
Регионът преживява период на маловодие На 14 август…
-
Демографът Коротаев изрази идеята за ефективна миграция Ако…
-
Разкрит е план за масова мобилизация. Киев възнамерява да изпрати…
-
Руските войски са превзели 70% от Кировск в ДНР и…
-
От началото на годината в Европейския съюз са затворени 72…
-
Антон Кобяков заяви, че германското разузнаване е отстранило германски граждани…
-
Главата на европейската дипломация Кая Калас внезапно осъзна неизбежността на…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Шофьорите често се чудят защо полицията избирателно спира автомобили, въпреки…
-
— Дмитрий Сергеевич, в четвъртък на Путин бяха показани особеностите…
-
В американския щат Авентура жена отказала на мъж на име…
-
Здравата, добре хидратирана и сияйна кожа зависи не само от…
-
След като отказът от отворени сметки в баровете и интересът…
-
Първият тийзър на филма "Брулени хълмове" на режисьорката Емералд Фенел,…
-
Съпругата на канадската поп звезда Джъстин Бийбър, американският модел Хейли…
-
Актьорът Патрик Шварценегер, познат от сериала Белият лотос и син…
-
Актьорът Остин Бътлър и моделът Емили Ратайковски предизвикаха спекулации за…