63% от столичани одобряват идеята „на държавните институции да бъдат отпускани средства само ако те провеждат реформи в сферите, за които отговарят”. Най-често това изискване поставят заетите в частния сектор – както на управленско, така и на изпълнителско ниво. Данните са от експресно проучване на НЦИОМ, проведено на 8 и 9 юни в София.
58% приемат, че държавният бюджет се нуждае от актуализация, а само 6% мислят, че изменения не са необходими. Повече от една трета (36%) се затрудняват в преценките си за необходимостта от актуализация. 32% от участвалите в допитването оценяват актуализацията като закъсняла, а 26% – като навременна. Най-често като закъсняла я определят хора с ръководни позиции в частния сектор. Като ненавременна мярка на правителството се оценява актуализацията от по-уязвимите социални групи – бедните, безработните и най-младите.
61% от столичани подкрепят твърдението, че системите, които извършват социални плащания (като здравна, пенсионна, социалноосигурителна), разхищават финансови средства, а 39% са на противоположното мнение. Бедните и заетите в държавния сектор са най-критични в отношението си към системите за социални плащания.
Най-силна подкрепа на идеята за съкращаване на чиновници се наблюдава сред мениджърите от частния сектор (84%) и сред пенсионерите (83%), т.е. две прослойки, които имат личен опит и чести контакти с представителите на различни администрации. Общо 77% от участниците в допитването подкрепят мерките за съкращаване на администрацията и само 15% са против. Дори 71% от работещите в държавния сектор също проявяват разбиране към тази необходимост, сочат данните на центъра, ръководен от Лидия Йорданова.
Отпускането на допълнителни средства за строителство на пътища и магистрали получава подкрепата на три четвърти от софиянци. Те са дали положителна оценка за усилията на правителството да инвестира средства за инфраструктурни проекти в момент на икономическа криза. Според социолозите причините за това високо одобрение са поне две – пословично лошото състояние на пътната мрежа у нас и представата, че пътното строителство създава заетост за фирмите. При това - инвестициите в инфраструктурата имат положителен и дълготраен икономически ефект. Най-изразителна подкрепа мярката получава от заможните столичани, от хората на възраст 40 – 49 години и от младите до 29 години.
Най-четени статии:
-
Иранските власти заявиха, че израелските атаки, някои от които бяха…
-
Дейността на този университет е насочена към подкопаване на териториалната…
-
Новината разтревожи елита – така политическите анализатори реагираха на смъртта…
-
Трима души са загинали в резултат на нападение на Въоръжените…
-
ФБР е започнало наказателни проверки срещу бившия директор на ЦРУ…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник, че не…
-
Руският диктатор Владимир Путин убива твърде много хора, затова САЩ може…
-
Руските сили използват дронове и ракети, за да извършат двойна…
-
Участието на Северна Корея във войната в Украйна става все по-видимо,…
-
Изpaeлcĸият peзepвиcт Зaĸ Бepгepcън ce чyвcтвa пpинyдeн дa дeйcтвa, ĸoгaтo…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Шейх Мактум бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум, заместник-владетелят на…
-
Светлана Гущерова излъгала, че Християн я е биел и заплашвал.…
-
Когато става въпрос за романтични взаимоотношения, несигурността може да се…
-
Мнозина вярват, че могат да разпознаят лъжеца по езика на…
-
Град в американския щат Върмонт се опитва да се справи…
-
Шокираща трагедия разтърси малкото село в Турция, след като 19-годишен…
-
Шон „Диди“ Комбс беше посрещнат с аплодисменти на крака от…
-
Повечето от опитните шофьорите знаят, че когато автомобилът има специфична миризма, то…
-
Ценни съвети как правилно да изберем качествен и натурален колбас,…