Оптимизъм завладя борси и стокови пазари

Основните индекси на борсите от Азия до САЩ светнаха в зелено, след като пазарите реагираха с оптимизъм на антикризисния механизъм, одобрен от ЕС, ЕЦБ и МВФ. В неделя вечерта те договориха план за спасяване на държави с дългови проблеми от еврозоната на стойност 750 млрд. евро. Това доведе до спад на долара спрямо еврото и до ръст в цените на петрола.
Индексът MSCI World успя да добави 2,6%, с което парира спада си от тази година с 3,5 на сто, съобщи „Блумбърг“. Книжата на най-голямата испанска банка Banco Santander също поскъпнаха с 18%, което компенсира понижението от миналата седмица. Най-големият френски трезор BNP Paribas добави 19% на борсата в Париж, докато Barclays Plc отчете ръст от 16 на сто в Лондон, Lloyds - 9,98%, а HSBC - 5,88%. Книжата на Societe Generale прибавиха 13,82, а тези на италианската банкова група UniCredit – 11,97%. На зелено затвориха книжата на европейските енергийни компании - котировките на Eni добавиха 3,98%, а на френската Total - 4,42%. Единствената компания на червено в индекса Stoxx Europe 600 бе петролният гигант BP Plc, който продължава да се бори с разлива в Мексиканския залив. Вчера акциите й отстъпиха с 0,2%. MSCI Emerging Markets Index отчете ръст от 3,1%. Миналата седмица показателят загуби 9,1%, което бе най-сериозното понижение от февруари 2009 г. Унгарският BUX Index добави близо 9,6 на сто.
Водещият азиатско-тихоокеански индикатор MSCI Asia Pacific Index поскъпна с 1,6%, прекъсвайки петдневния си низходящ тренд. Фючърсите на Standard & Poor's 500 нараснаха с 3,1%, а тези на Euro Stoxx 50 с 4,6%.
Оптимизмът не подмина и стоковите пазари. Петролът отчете най-големия си скок за последните седем месеца след обявяването на спасителния механизъм за еврозоната. Това веднага донесе надежда за по-бързо възстановяване на региона. Суровият петрол с доставки през юни поскъпна с 3,4 долара до 78,51 долара за барел по време на електронната търговия в Ню Йорк. Сортът Брент отчете ръст от 2,30 долара за барел, или 2,9%, до 80,57 долара за барел, след като в петък се понижи с 2%. В Азия черното злато се отлепи от 12-седмично дъно и успя да добави 3,1%. Златото с незабавна доставка обаче отстъпи с близо 2% до 1184 долара за унция в Лондон. В края на миналата седмица благородният метал поскъпна с близо 1,1%. Медта се вдигна с 3,3% до 7175 долара за метричен тон, а никелът добави 4,9%.

Станете почитател на Класа