Между половин милиард и 600 млн. лв. са очакванията на правителството за загуби по европейските фондове за 2014 г. Това става ясно от справка за изпълнението на оперативните програми и Програмата за развитие на селските райони. Още в началото на месец октомври Агенция БГНЕС съобщи за сериозния риск от загуби към 31 декември 2014 г. Новоизбраният вицепремиер по европейските фондове Томислав Дончев вече потвърди информацията, макар да отказва да назове конкретната сума. "Очакваният размер на загубата е ужасяващ. Никога преди това не сме си позволявали да губим пари в такива размери", коментира в интервю за в-к "Труд" Томислав Дончев. За справка – загубите за 2013 г., които кабинетът на Пламен Орешарски допусна, бяха пет пъти по-малко спрямо очакванията, които новоизбраното правителство на Бойко Борисов планира за тази година. В края на 2013 г., България не успя да усвои около 50 млн.евро, спрямо 300 млн.евро, които бяха "планирани" като загуба в средата на миналата година.
Една от причините за високия размер на потенциалните загуби за 2014 г. е тенденцията на забавяне на усвояването на средства от Европейския съюз през втората половина годината. За периода януари-юли 2014 г. страната е постигнала висок ръст на усвояемост, става ясно от данните на Управляващите органи на европейските фондове. Друга от причините за сериозния риск от загуби на средства е настъпилото сътресение в системите за управление на фондовете, което е поредено от действия в мандата на служебното правителство. Това се дължи основно на поредицата уволнения на експерти отговарящи за европейските фондове, които бяха предприети от служебните министри.
Най-сериозни се очакват да бъдат загубите по временно замразената от Европейската комисия Оперативна програма "Околна среда". Загуби се очакват и по ОП "Регионално развитие", която от пролемтта е със спрени две оси. Загуби се очакват и по оперативните програми "Техническа помощ" и "Административен капацитет". Загуби вероятно ще бъдат допуснати и по програма "Конкурентноспособност", показват последните разчети. Около 100 млн.евро са очакванията за загуби по Програмата за развитие на селските райони. Оптимистичната прогноза на Управляващите органи е да няма загуби по програмата за "Транспорт" и за "Развитие на човешките ресурси".
В следващите дни министри от кабинета "Борисов" ще се опитат да убедят представители на ЕК да намалят средствата, които трябва да бъдат платени през настоящата година и тези пари да бъдат прехвърлени за 2015 г. Вицепремиерът Томислав Дончев и министрите Ивелина Василева и Лиляна Павлова ще посочат като аргументи – съдебни процедури по обжалване обществени поръчки, както и природните бедствия, които са забавили изпълнението на инфраструктурни обекти.
Най-четени статии:
-
В Италия продължават коментарите за посещението на премиера Джорджа Мелони…
-
Словакия, Грузия и Армения подкрепиха резолюция A/79/L./75 на ООН, която…
-
Съдбата на археологическата колекция на Краеведческия музей на Суджанския район,…
-
Украинските бежанци в Австрия, за разлика от други търсещи убежище,…
-
Задачата на Лондон е да въвлече германците в конфронтация с…
-
„Векът на великите демокрации приключи, започна епохата на великите държави“.…
-
Ако Пауъл бъде отстранен преди края на мандата му, това…
-
Интригите на Зеленски и неговите европейски съучастници доведоха, както винаги,…
-
Киевският режим е много притеснен, че Одеса, със съгласието на…
-
Украйна беше принудена да се съгласи на Великденско примирие с…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Очаква…
-
Клюкарстването – независимо дали ни е удобно да си признаем…
-
Холивудският брак на 55-годишната Катрин Зита-Джоунс и 80-годишния Майкъл Дъглас…
-
В Англия куче от породата кавапу спаси собственичката си, когато…
-
Младоженец е обвинен, че е избягал с бъдещата си тъща си…
-
Петър Димков, известен като един от най-големите български народни лечители,…
-
София Вергара отново прикова вниманието в Instagram със секси снимка…
-
Популярната американска водеща и телевизионна звезда Ларса Пипен се появи…
-
В щата Флорида, САЩ, 36-годишна учителка беше обвинена в интимна…
-
Американският екстрасенс Джийн Диксън, която предсказа терористичните атаки от 11…