Еврото със спад спрямо 12 валути

Еврото се понижи спрямо долара и йената, след като Франция подкрепи призива на Германия инвеститорите да споделят разходите за преструктуриране на държавните дългове заради опасенията, че някои от страните в еврозоната ще изпитат сериозни затруднения с изплащането на задълженията си, предаде „Блумбърг“. Общата европейска валута отчете спад спрямо 12 от своите 16 основни конкурента и се доближи до най-ниските си нива спрямо долара от месец насам. Доларовият индекс напредва за пети пореден ден заради спекулациите, че страните в периферията на Европа трудно се борят с бюджетните си дефицити.
Дълговата криза в еврозоната никога няма да си отиде, защото е оставена на заден план, коментира Карл Форчески, директор на корпоративните валутни продажби в Societe Generale SA в Ню Йорк. Сега, когато наблюдаваме повече загриженост по тази тема, е много логично да очакваме еврото да върне част от натрупаните печалби, категоричен бе експертът.
През търговския ден единната валута се понижи с 0.4 на сто до 1.3724 долара от 1.3783 в сряда. Валутата приближава и последното си намаление от 5 октомври от 1.3671 долара. Еврото отчете загуби и спрямо японската валута. През сесията вчера единната валута се понижи с 0.4 на сто до 112.95 йени от 113.41 йени в сряда. Зелените пари се разменяха почти без промяна спрямо йената на нива от 82.30 йени. Паундът нарасна до шестседмичен връх спрямо еврото, стимулиран от спекулациите, че Английската централна банка няма да стартира програма за изкупуване на облигациите си. Стерлингът се покачи с 0.7 на сто до 84.89 пенса за евро, след като в сряда се търгуваше за 84.82 пенса за евро, което бе и най-високото му ниво от 28 септември. Паундът отчете ръст с 0.2 на сто и спрямо долара и валутата се разменяше за 1.6155 долара.

Станете почитател на Класа