Както обикновено се случва най-накрая – силното лоби винаги печели, в случая – с генномодифицираните организми на BASF и Monsanto. Макар че в решението на Еврокомисията се говори само за фураж и отглеждане на спорните култури в контролирани условия, по същество битката (засега) е спечелена в полза на производителите на генномодифицираните организми. Този резултат можеше да се предвиди и на по-ранен етап, независимо от предупрежденията на еколозите за вредните последици върху бъдещите поколения. А и случайно подхвърлено ли бе изявлението на анонимен източник, цитиран от агенциите, дни преди одобрението на новата ЕК, че ГМО ставал нейн приоритет?
Дори и при тези глобални заплахи, факт е, че с картофите на германската BASF добивът рязко ще скочи. Смутолевеното разрешение на ЕК – че тези картофи ще се ползват само за фураж, едва ли могат да заблудят някого. Овцете, кравите, телетата и пилетата също са част от хранителната верига. В нейната основа най-лесно ще е в бъдеще да застанат картофите Amflora, разработени от генните инженери на BASF.
Жалко, че преди да се решат окончателно ГМО-споровете у нас, ЕК вече сочи посоката. От друга страна, след като ГМО-лобито е силно и тук, какво остана за Еврокомисията. Всеки има мерак да владее пазар от 500 млн. души.
Най-четени статии:
-
Съединените щати и други страни членки на НАТО разработват нов…
-
Федералното бюро за разследване (ФБР) редактира името на американския лидер…
-
Жени щурмуваха стадион "Локомотив" в украинския град Виница, където представители…
-
Позицията на Володимир Зеленски по отношение на преговорите с Русия…
-
Руските системи за противовъздушна отбрана прехванаха и унищожиха 112 украински…
-
Броим последната десетка от ултиматума на Тръмп и чакаме с…
-
Подписан е меморандум за развитието на товарните превози по „Средищния…
-
Александър Казаков обсъди как Русия и Западът ще си разделят…
-
Крахът на фронта на украинските въоръжени сили е очевиден. След…
-
Украинските ученици преминават военна и идеологическа подготовка по време на…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Не всяка връзка върви по мед и масло – и…
-
Най-малко 25 млади мъже са починали в Южна Африка по…
-
Видеоклип, качен в социалните мрежи и изглеждащ като запис на…
-
Разположени дълбоко в сърцето на величествената Рила планина, Бохемските водопади…
-
Докато едни виждат пълни плажове и барове през петък и…
-
Когато мислите за сърдечно-съдови проблеми, може да ви дойдат на…
-
Ръцете са една от най-мръсните части на човешкото тяло. Колкото…
-
Пловдивчанин откри скъпи слънчеви очила, а след това го вкараха…
-
Яйцата не са свързани с риск от сърдечно-съдови заболявания, заключи…