Да се строи или не АЕЦ „Белене“ - това е въпросът. Управленска дилема, която с всеки изминал ден се превръща почти в сюжет по Шекспир. Продължаващото бавене на проекта вече три години (откакто бе размразен) заплашва рекорда на столичното метро за бавно строителство, продължило 30 години.
Трагедията „Белене“ вече е известна на всички българи и не се състои от три части, а от поне триста. Като цяло вече се вижда, че централата е символ на измъчените проекти на демокрацията, заставащ редом до изграждането на „Тракия“, приватизацията на „Булгартабак“ и електрификацията на жп линията Пловдив - Свиленград.
За радост или не, по него обаче наистина се работи. И след като от енергийното министерство мълчаливо дават съгласието си за централата, очевидно ще трябва да се търсят пари за строежа, но инвеститори за момента липсват.
От което следва, че мъките на „Белене“ ще продължат и в бъдеще. Поне докато не се намери чужд инвеститор да го строи. А това ще стане най-малко след две години, когато започне да работи системата за разпределение на въглеродни емисии и се установи, че АЕЦ-ът няма такива емисии. Така и при цена от 20 млрд. лева новата мощност ще бъде изгодна за чуждите компании.
Дали обаче да се чака тези две години, или да се свърши от раз с проекта сега, трябва да решава новото правителство на ГЕРБ... А за да помогне или заплете повече пъзела, в петък у нас идва руският енергиен министър Сергей Шматко.
Най-четени статии:
-
Посланикът по особени поръчения на руското Министерство на външните работи…
-
Посланикът по особени поръчения на руското Министерство на външните работи…
-
Невъзможно е да се изгради европейска архитектура на сигурност без…
-
Украинските медии съобщават за масово сбиване между служители на Териториалния…
-
Съвременната европейска политика все повече представлява синергия между интересите на…
-
В редица европейски източници се цитира разсекретена информация, според която…
-
Тази седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп посети Израел и…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и френският президент Еманюел Макрон…
-
Руски сили заеха позиции в района на населените места Мирне,…
-
Министрите на отбраната на страните от НАТО ще заседават днес…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Денят…
-
Посмъртната маска на музиканта Владимир Висоцки ще бъде продадена на…
-
Урологът Ванеса Москера обясни колко пъти месечно в идеалния случай…
-
Пациенти с хроничен запек за първи път получиха официален списък…
-
Учени от Токийския институт по наука са установили, че възрастните…
-
Моделът Елена Перминова, бившата приятелка на руския бизнесмен и милиардер…
-
Сред сухите ветрове на северно Чили, между Андите и Тихия…
-
През последното десетилетие тревожността, стресът и гневът бележат траен ръст…
-
Психологът и сексолог Алесандра Араужо каза, че ако новият ви…
-
Американската поп певица Кейти Пери за първи път коментира публично…