Експерти от Института за пазарна икономика (ИПИ) обявиха вчера, че цената на АЕЦ „Белене“ ще е над 11 милиарда евро и трябва да се откажем от нея (стр.6). „Росатом“ преди дни също излезе със свой ценоразпис и обяви, че крайната цена на централата ще е 6,3 млрд. евро, а всеки бонус към безопасността ще идва допълнително. Правителството пък заяви намерения да преразгледа позицията си по цената, ако получи пълни гаранции за безопасността на атомната централа.
Тези разговори в публичното пространство продължават с години. Благодарение на тях хората, които могат да се аргументират, стават все по-малко. Според едни - да, трябва да я има, според други не – не е необходима. Всеки представя своите си „аргументи“ и никой – цялата истина.
Конкурсът за изграждане на Втората ни атомна централа бе спечелен от руската „Атомстройекспорт“ (част от „Росатом“) през октомври 2006 година с оферта „под ключ“ от 3,997 млрд. евро и пусков срок 2013 година.
Вероятно сумата, изнесена от ИПИ вчера за над 11 млрд. евро, също е предпоследна. Затова е крайно време да знаем истината за централата – колко ще струва, кой точно ще я плаща, дали и кога ще бъде построена, и не на последно място – колко ще струва токът от нея.
Най-четени статии:
-
Тази нощ дронове атакуваха железопътната инфраструктура в Ростовска област на Русия.…
-
Сценариите за края на войната в Украйна са изключително сложен въпрос, заяви…
-
Индия ще понесе многомилиардни загуби, ако откаже да купува руски…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е провел „катастрофален“ разговор с…
-
Опитът на САЩ да забавят развитието на Китай разкри уязвимостите…
-
Защо Индия се е отказала от F-35, възнамерява да купи…
-
Експерти разбраха кой печели търговската война между Китай и САЩ.…
-
С-57 е усъвършенстван многоцелеви изтребител от пето поколение на руските…
-
Руската армия откри слабо място на украинските въоръжени сили. Това…
-
Телефонният разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и президентката…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят започва с…
-
Промените в алгоритмите на Google през последната година вече силно…
-
Тя бе абсолютна икона пред 90-те, а днес събра погледите…
-
Поп-фолк сензацията Камелия отново прикова вниманието на феновете си, този…
-
Тони не изневери на себе си и запази цяло заведение…
-
Зоологическа градина в Дания иска да ѝ бъдат дарявани малки…
-
Антония Петрова‑Батинкова отново събуди интереса на светските медии, след като…
-
Днес собственикът на Meta Марк Зукърбърг е най-големият собственик на…
-
Франчайзът „Сексът и градът“ приключва след повече от 25 години…
-
Дейвид Роуч, вокалистът на хард рок групата Junkyard от Лос…