В следващите 18 месеца търговските площи у нас могат да отбележат безпрецедентен ръст от 370%, ако всички проекти за молове се приключат в срок. Това отбелязва консултантската компания за имоти Cushman & Wakefield в последния си доклад за пазара на търговски центрове в Европа.
Турция и Русия все още са начело по търговски центрове в проект, като около 2 млн. кв. м и 1,8 млн. кв. м съответно в двете страни са планирани за откриване до края на 2010 г. В Западна Европа най-голям обем нови площи в проекти има във Франция.
През първите шест месеца на годината са били отворени 3,1 млн. кв. м площи в 115 нови търговски центъра, което е с 18% по-малко в сравнение със същия период на 2008 г.
Инвестициите в търговски центрове се понижават с 54% на годишна база до общо 8,3 млрд. евро. В Източна Европа инвестиционната активност е почти замряла, въпреки че на по-установените пазари, като Великобритания, Германия, Франция и Испания, има известно оживление, отчитат от Cushman & Wakefield. Най-голям обем нови търговски площи са били отворени в Русия, където през първото полугодие на пазара са излезли приблизително 580 хил. кв. м, от които около 45% са построени в Москва.
От компанията прогнозират, че през тази година в Европа ще бъдат открити около 8,7 млн. кв. м нови площи, което е с 5% по-малко в сравнение с 2008 г. През 2010 г. се очаква да бъдат отворени магазини върху 7 млн. кв. м. Пълното влияние на глобалната рецесия обаче ще бъде почувствано най-силно през 2011 г., когато се прогнозира откриването на само 5 млн. кв. м нови площи - най-ниската стойност от 2003 г.
„До 2011 г. обемът на новозавършените търговски центрове вероятно ще е паднал с около 45% от пика си през 2007 г.", коментира Александър Колперт, консултант в отдела за проучвания на европейските пазари в компанията. "Както на зрелите, така и на развиващите се пазари има потенциал за нови търговски центрове и доказателство за това е, че някои търговски центрове все още успяват да получат финансиране“, обобщава експертът.
„Търговските вериги все още са много предпазливи накъде да насочат парите си. Очевидно има някои големи играчи, които обаче се възползват от спада и продължават да инвестират в значителна експанзия локално или международно. В момента наемателите определят условията на пазара и търговските вериги имат възможност да се възползват от силата на марките си и от стратегическото си значение като ключови обекти в даден търговски проект, за да предоговарят атрактивни условия. Същевременно някои по-малки или по-малко ефективни вериги срещат затруднения, което отваря възможности за по-нови марки да разширят присъствието си“, коментира Борис ван Хааре Хейжмейер, партньор в компанията.
Шест нови обекта в „Бургас Плаза мол“
Шест нови обекта влизат от септември в „Бургас Плаза“, съобщиха от компанията. Това са PLAYLIFE, NEW SILHOUETTE, магазин TAC, My computer, детски кът Treasure Island, Fan Point. С новите обекти общата заетост на търговските площи в мола е 90%. От откриването си през април шопинг центърът отчита 70% ръст на клиентите. През юли и август броят на посетителите на седмична база надминава 130 хиляди души.
Най-четени статии:
-
Представяме ви едно европейско интъервю на колегите от Чехия с…
-
Първо ги събираха принудително от улиците, после от затвори и…
-
Украински оператор на безпилотни летателни апарати изпрати дрон до руските…
-
Премиерът на Армения Никол Пашинян ще започне утре двудневно работно…
-
Германия е дала зелена светлина за доставката на 40 изтребителя…
-
След като Доналд Тръмп постави на Владимир Путин 50-дневен ултиматум…
-
Украинският президент Володимир Зеленски утвърди състава на украинската делегация, която…
-
Всички опции остават "на масата", ако Израел не изпълни поетите…
-
Руски саботажно-разузнавателни групи наскоро са навлезли в южната част на…
-
Държавният департамент оказва натиск върху Европа, упреквайки я в ограничаване…
от нета
-
Папараци уловиха новата съпруга на американския милиардер Джеф Безос с…
-
Членовете на Black Sabbath отдадоха дълбока почит на своя легендарен…
-
Фолкдивата Камелия показа поредното доказателство, че е не просто звезда…
-
"Приятелю, много те обичам! Искам да се видим, трябва да…
-
Двукратният олимпийски шампион Боян Радев е в тежко състояние в…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен През днешния ден…
-
Изненадващ обрат настъпи след смъртта на Дан Ривера, изследовател на…
-
Сексологът Витор Мело заяви, че душенето по време на секс…
-
Канадският модел Микайла Демайтер, която в интернет е наричана „най-секси…
-
На 29 юли 1981 г. светът наблюдава едно от най-ярките…