Искат официално признание на професията сомелиер

Професията сомелиер да бъде призната официално и тази дейност да бъде третирана в подготвян нов Закон за туризма. Това предложи вчера Димитър Хаджиниколов, член на Управителния съвет на Българската асоциация на сомелиерите, съобщи БТА.
Заведенията с висока категория (с четири и пет звезди) трябва да имат специалист по напитките. Вединствената наредба, третираща този въпрос, дори не се говори за сомелиер, а за сервитьор, посочи Хаджиниколов.
Във Франция, Италия и Испания професията сомелиер е призната официално, а колежи издават официално признати дипломи. Сомелиерите там получават по 200 евро на ден, заяви Мария Йорданова, председател на асоциацията.
В Етичния кодекс на сомелиера е залегнало професионалистите да нямат пристрастие към определени винопроизводители, да са обективни и да обслужват коректно клиентите. Те трябва да се прилично облечени, да не употребяват алкохол по време на работа. От сомелиерите се изисква още да не опитват пикантни храни, особено преди дегустация, да са внимателни и учтиви с клиентите, да познават храните и вината, както и да владеят чужди езици.
Асоциацията организира курсове за сомелиери, които струват 350 лева за 80 учебни часа, от които половината са практика. Успешно завършилите получават сертификат.

Станете почитател на Класа