„Ведомости“: България спира АЕЦ „Белене“ и „Южен поток“

България спира едновременно два съвместни проекта с Русия - АЕЦ "Белене" и газопровода "Южен поток", пише във вчерашния си брой московското издание "Ведомости", предаде БТА. Първата осезаема стъпка на бъдещия премиер на България Бойко Борисов бе искане за временен мораториум върху всички големи енергийни сделки, посочва вестникът. Изданието се позовава на писмото, изпратено от Борисов до българския министър на икономиката Петър Димитров.
Ръководството на партия ГЕРБ получава тревожни сигнали за действията на държавни компании, които не вземат под внимание световната криза и националните интереси на България. Затова Министерството на икономиката трябва да наложи забрана върху сключването на нови лизингови и кредитни договори, да замрази всички преговори по международните проекти АЕЦ „Белене“ и „Южен поток“.
България едва ли ще се откаже от "Южен поток", който е изгоден за страната също като "Набуко", коментира Михаил Корчемкин от консултантската фирма "Ист юропиън гас аналисис". Руският "Газпром" обаче може да изгуби време, ако ще трябва отново да договаря всички подробности с новия кабинет, предупреждава експертът.
"Руското правителство разчита на приемственост в дейността на българския кабинет и очаква всички постигнати по-рано договорености да бъдат осъществени в пълен обем", заяви Дмитрий Песков, прессекретар на руския премиер Владимир Путин.
Междувременно от Българския енергиен холдинг обявиха, че днес ще подпишат меморандум за разбирателство с гръцката компания ДЕПА и италианската компания „Едисон“ за изграждането на газовата връзка Димитровград – Комотини. Реверсивната тръба ще позволи на страната ни да получава природен газ от газопровода ITGI (Турция – Гърция – Италия).

Станете почитател на Класа