Деню Бостанджиев, бранд мениджър на „Фолксваген“ в „Порше БГ“: Кризата предизвика и оздравителни процеси в цял свят


Деню Бостанджиев е роден през 1972 г. в Пловдив. Висше образование завършва в Техническия университет - София, специалност общо машиностроене. Учи икономика в Университета в Лайпциг, Германия. В момента работи като бранд мениджър на „Фолксваген леки автомобили за България“ в „Порше БГ“ ЕООД.


- Г-н Бостанджиев, в края на миналата година прогнозирахте, че заради глобалната криза и затрудненото финансиране продажбите на нови автомобили ще се свият с 30%. До каква степен прогнозата ви се сбъдна?

- Миналата и по-миналата година се разду един балон. Българинът харчеше прекалено много – повече, отколкото изкарва. На това повлияха облекчените процедури за даване на кредити и лесното достигане до свежи пари. При нас ефектът се усети като висок ръст на продажбите през 2007 и 2008 г. Може би този ръст няма да се повтори скоро.
В момента общо продажбите са намалели с 45 до 50%. При „Фолксваген леки автомобили“ свиването е с около 30% спрямо миналата година. Ситуацията се усложнява, тъй като се изчерпват складираните количества от миналата година.
Деструктивната политика на високи отстъпки, която доведе до това да се работи буквално на загуба, вече се изчерпа.
Разбира се, ръстът за миналата година трябва да се разглежда до септември, защото след това продажбите дръпнаха назад. До есента човек можеше да си купи кола при нас за 20 минути срещу лична карта. Сега това не може да стане за по-малко от 5 дни. Това показва много ясно как банките даваха своя ресурс и срещу какви гаранции и защити.

- Каква е оценката ви за развитието на пазара?
- Оценявам случващото се като нещо много позитивно. В цял свят върви един оздравителен процес, включително и в България.
Ситуацията се нормализира. Сега всеки ще пазарува толкова, колкото наистина джобът му позволява. Ще останат качествените клиенти, които имат ясното съзнание, че могат да си позволят това, което купуват. Банките затегнаха много режима и това е правилният начин – когато даваш пари на някого, да се замисляш дали те ще се върнат.
Лизинги и в момента има, просто лихвите са по-високи. Всички компании работят, и ние не сме спрели. Просто преценката за клиентите се прави изключително задълбочено.

- На фона на случващото се с „Дженеръл мотърс” има ли песимистични прогнози за развитието на вашия сектор?
- Животът няма да спре, имало е и винаги ще има кризи. Всички си спомняме каква беше ситуацията в България през 1997 г. Не се е случило нищо страшно. „Дженеръл мотърс” си замина, но образно казано, компанията ще стане донор на по-млади играчи, на които им трябва малко, за да се развият.
Убеден съм, че „Опел” ще стане един от основните играчи на пазара, тъй като компанията винаги е била в топ 3 на европейския пазар.

- Кои са играчите, които ще спечелят от края на американската компания?
- Американската автомобилна политика е по-различна от европейската. Там конкурентоспособността е на много ниско ниво. До голяма степен определящи са манталитетът на потребителя и строгата регулация при движението по пътищата. Нагласите също са различни – на автомобила се гледа като на бързооборотна стока, за разлика от Европа, където става въпрос за начин на живот. В резултат е трудно да се говори за екология с потребители, които търсят тежки бензинови автомобили.
Затова беше логично „Дженеръл мотърс” да изчезне от картата. Проблемът е какво се случва в социален аспект с хилядите работници в компанията. Самата марка „Дженеръл мотърс” е изключително известна и има голяма стойност като бранд. Дори да няма автомобил зад нея, тя може да се използва успешно от някой производител. Предполагам, че марката ще остане, но не в този формат и структура. Възможно е тя да бъде купена или пък трансформирана, ако заводите имат нов собственик. Съвременното автомобилостроене се случва в Европа.

- Какви са тенденциите на европейския пазар?
- Французите, италианците, шведите и германците, които са най-големият производител на автомобили на Стария континент, реагираха гъвкаво на кризата. Всички те въведоха премии за връщането на стари автомобили, които отиват за рециклиране. Правят го много успешно. Премията за връщане на такъв автомобил в Германия е 2500 евро. Към нея производителите реагираха и добавиха още – например за „Голф“ още 2500 евро. Така производството беше задържано. Дори ако искате да си поръчате новия „Голф 6“, може да чакате до септември – толкова голямо е търсенето.

- Появи се една прогноза, че в света ще останат само 10 големи автомобилни компании, всяка от които ще произвежда над 5 млн. коли годишно, как я оценявате?
- Категорично ще останат толкова. Сливането на компаниите е неминуемо. Трябва да има определена маса на годишното производство, за да може даден играч да бъде рентабилен.
Както виждате, и при нас текат такива процеси между „Порше“ и „Фолксваген“.
Определено на всеки континент ще има по една компания, с изключение на Европа, където ще са повече.

- Защо решихте да се включите в няколко „зелени” иницативи?

- В последните години може би прекалено много се отдавахме на бизнеса. Търсенето беше толкова голямо, че не смогвахме. Тази година обаче решихме, че е добре да се заемем със „зелени” идеи. Например засадихме брези в парка пред УНСС и се включихме в обиколката на България с автомобили на метан.

- Как оценявате участието си в обиколката на метан?
- Идеята беше много успешна. Предизвикахме голям интерес. Направихме карта на всички метан станции в страната. Тя толкова много се хареса, че сега отново ще я издадем. Когато човек кара автомобил на метан с подобна карта, ще се чувства много спокоен.
Очаквам цената на метана скоро да се редуцира. В момента тя е основният фактор, който задържа продажбите. Ние сме абсолютен лидер на пазара с автомобили, с фабрично вградени метанови инсталации. Искаме да увеличим пазарния си дял. Пускаме нов двигател. Старият квазимоновалентен агрегат, който работи с метан, излиза от употреба. На негово място идва бивалентен агрегат с директно впръскване и 150 к.с. Това ще революционизира пазара на метанови автомобили в България.
Колегите от „Опел“ и „Фиат“ също внасят метанови инсталации с фабрично вграждане. Но ние сме доайените в сегмента.

- Очаквате ли това положение да се запази и през 2009 г.?
- През тази година заради цената на метана, която се изчислява с 9-месечно закъснение спрямо цената на бензина, ще се намали. От юли ще стане 1,10 лв. Така ще върнем лидерските си позиции, защото метанът ще стане най-изгодното алтернативно гориво. Това е много важно например за фирмите, които се занимават с дистрибуция, тъй като при тях целта е пробегът на километър да им излиза възможно най-евтино. Една кола на метан гори около 6 кг на 100 км. Всички, които пътуват над 40 000 км годишно, задължително трябва да се качат на метан. В противен случай губят страшно много пари.
Очаквам потребителите да продължат с автомобили, които са икономични и екологични.

Интервюто взе Надежда Бочева

Станете почитател на Класа