Основните щатски индекси преживяха най-лошата си сесия от началото на 2017 г., след като мерките на Доналд Тръмп по отношение на имиграционната политика предизвикаха вълнение на фондовите пазари.
Късно в петък новият президент на САЩ наложи временна забрана за влизането в страната на хора от Иран, Ирак, Сирия, Ливан, Судан, Либия, Сомалия и Йемен. Решението предизвика масови граждански протести в редица американски градове и създаде предпоставки за разпродажба на фондовите пазари.
„Прекарахме първите два месеца (след изборите) фокусирани върху позитивите за компаниите,“ коментира ръководителят на фондовите проучвания в Pioneer Investments Крейг Стърлинг, цитиран от CNBC. „Може би сега инвеститорите поглеждат към другата страна на нещата. Може би кабинетът на Тръмп няма да направи всички неща, които бизнесът иска.“
След като отстъпваше с повече от 1% по-рано през деня, Dow Jones Industrial Average приключи вчерашната сесия със спад от 0.61%, до 19 971.13 пункта.
Бенчмарк индексът S&P 500 приключи деня на 2280.90 пункта, или с 0.60% под затварящото си ниво от петък. Секторът на енергийните компании бе най-големият губещ.
Технологичният индекс Nasdaq Composite се понижи с 0.47%, до 5613.71 пункта.
На суровинните пазари цените на петрола паднаха с около 1% вчера, на фона на притеснения относно увеличаващия се нефтен добив на САЩ. Щатският лек суров петрол се установи на 52.63 долара за барел, докато европейският сорт Брент приключи сесията на 55.32 долара.
Отстъплението на горивото продължава и в днешната азиатска сесия. Към момента щатският суров петрол се търгува на 52.45 долара за барел, докато Брентът е на 55.24 долара.
Основните азиатски индекси се представиха слабо днес, повлияни до известна степен от случилото се на Wall Street вчера. В Япония засилване на йената срещу долара допринесе за спада на акциите. Основният японски индекс Nikkei 225 изтри 1.71% от стойността си, приключвайки сесията на 19 038.00 пункта.
Днес приключи двудневната среща на Японската централна банка, на която регулаторът очаквано запази позицията си по отношение на фискалната политика. Банката обаче повиши прогнозата си по отношение на местния брутен вътрешен продукт за текущата фискална година, която приключва в края на март, като вече очаква годишен ръст от 1.4%.
В Южна Корея индексът KOSPI приключи деня със спад от 0.77%, до 2067.57 пункта.
Пазарите в Китай и Хонконг са затворени поради пазниците по случай настъпването на Лунната нова година.
На валутните пазари доларът запазва позициите си спрямо кошница от валути, като към момента валутният индекс се движи без изменение на 100.42 пункта. Едно евро се разменя за 1.0692 долара, докато британският паунд е на 1.2494.
Най-четени статии:
-
Германия възнамерява да продаде на Бразилия партида военна техника, която…
-
Полша отслаби подкрепата си за Украйна, което доведе до вътрешнополитически…
-
Украинските въоръжени сили са в тежко положение поради намаляващата западна…
-
Золтан Кошкович, анализатор в Унгарския център за фундаментални права, предупреди…
-
Владимир Зеленски е заседнал в илюзията, че може да постигне…
-
Трипилската и Змиевската топлоелектрически централи са извън строя след руските…
-
Убит е Бенджамин Дей с позивна „Бенсън“. Той…
-
Неофициално, но системно. Той отговаря на Банкова не с обвинения,…
-
Лукашенко даде урок на Литва, като наложи огледални мерки –…
-
Владимир Путин, в характерния си стил, възхвали НАТО, без дори…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈През…
-
Сезонът на наградите „Грами“ за 2026 г. официално започна с…
-
Жител на Ньовил-сюр-Сон, град близо до Лион, направи сензационно откритие,…
-
Хиляди военослужещи, ветерани и граждани се събраха днес в Лондон,…
-
Ниските нива на серотонин могат да доведат до апатия, тревожност…
-
Не много хора могат да се похвалят, че са имали…
-
В стремежа към здравословно тегло много хора се питат дали…
-
Българската публика стана свидетел на невиждан досега музикален спектакъл. Попфолк…
-
Стотици българи станаха жертва на музикален капан, след като закупиха…
-
Осем години след като обяви оттеглянето си от Холивуд, за…
