Моника Стоянова
Около 35 жалби са били подадени от чужденци, закупили имоти в България, които обаче нямат разрешителни за ползване. Това съобщи вчера Албена Палпурина, председател на Европейски потребителски център (ЕПЦ) - България. Най-много оплаквания, свързани с недвижими имоти, са постъпили от граждани на Великобритания. Драстичен е случаят, в който апартамент е бил платен още през 2005 г., но собствениците и досега не могат да го ползват, защото сградата няма необходимите разрешителни за ползване.
Друг казус, свързан с недвижимите имоти, е неплащането на комунални услуги. „Повечето чужди граждани с апартаменти в България използват услугите на фирми, които се грижат за плащането на комуналните услуги на жилищата им през времето, когато не са в страната“, разказа Палпурина. Преди време в центъра са постъпили оплаквания от около 20-30 англичани, те твърдели, че фирмата не е платила сметки за над 150 хил. лв. Тези случаи вече са разрешени и парите са били възстановени на собствениците.
През 2008 г. в Европейския потребителски център са били подадени 292 жалби, а от началото на тази година броят им е 108. В повечето случаи потребителите са недоволни от туристически пътувания, онлайн търговия, загубен или повреден багаж, отмяна на полети.
Най-недоволни от българските търговци са англичани, ирландци, кипърци и румънци. Родните клиенти пък са се оплаквали най-много от предоставените им продукти и услуги от италиански, френски и немски търговци. Около 40 на сто от жалбите, подадени от българи, са от италианските търговци. Те са били най-често срещу местните авиопревозвачи, които често губели и бавели багажа на нашите пътници.
„Близо 70% от всички подадени жалби през миналата година са били удовлетворени и разрешени“, каза Палпурина. Тя допълни, че останалите оплаквания са прехвърлени към съответните компетентни институции, тъй като правомощията на центъра били ограничени. Експертите посъветваха потребителите предварително да проучват услугите или продуктите, които купуват.
Най-четени статии:
-
На 10 септември руски дронове преминаха въздушното пространство на Полша…
-
Служители на ФБР са разпитали съквартиранта на 22-годишния Тайлър Робинсън,…
-
По-голямата част от германците се страхуват от потенциална атака на…
-
Ким Йо-чен, влиятелната сестра на севернокорейския лидер Ким Чен-ун, предупреди,…
-
Украйна ще се нуждае от най-малко 120 милиарда долара за…
-
Палестинската бойна групировка "Хамас" съобщи, че нейният главен преговарящ за…
-
Германският генерал Ерхард Бюлер призова телевизия MDR да преосмисли историческата…
-
След инцидента с дрона в Полша, Варшава призова Северноатлантическия алианс…
-
„Искандери“ са разположени в Калининградска област. Полша е напрегната. И…
-
Финландската икономика пострада силно в резултат на прекъсването на отношенията…
от нета
-
Бившият инженер на Microsoft Дейв Плъмър разкри, че най-неприятният бъг,…
-
В деня, когато Сияна Попова трябваше да навърши 13 години,…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес може да…
-
Сексологът Ян Кернер призова семейните двойки да се съсредоточат върху…
-
Попфолк певицата Анелия споделя пред пред водещия Мариян Станков -…
-
Испанският тенисист Карлос Алкарас, който наскоро спечели Откритото първенство на…
-
Валери Божинов отбеляза по емоционален начин пълнолетието на своя син…
-
Бившият иконом на покойната принцеса Даяна Пол Бърел, предсказа разрив…
-
Междузвездният обект 3I/ATLAS, известен като „извънземният кораб“, е започнал аномална…
-
"Започвам да правя конкурса "Най-красивите жени", защото "Мис България" не…